Český herec místo Genschera

Jan Kostroun zastoupil německého exministra zahraničí při natáčení filmu Pražské velvyslanectví. Je to on, není to on? Kolemjdoucí se nemohli dohodnout, zda právě zahlédli slavného politika, nebo jeho dvojníka.

Muž vystupující před německou ambasádou v Praze z bílé šestsettřináctky by měl být Hans-Dietrich Genscher, jenž slíbil zahrát ve filmu německé televize RTL Pražské velvyslanectví sám sebe v září 1989, kdy tisícům uprchlíků z tehdejší NDR shromážděným na zdejší ambasádě SRN otevřel cestu do západního Německa. Ale vypadá trochu jinak než Genscher dnes; navíc ochotně opakuje záběry scény, kdy ho po výstupu z vozu obklopí roj novinářů s mikrofony, a během pauzy posedává na přenosné židličce, kde mu přelešťují boty. Pohybuje se bez ochranky, nenápadně na to, aby šlo o skutečného exministra zahraničí. A také to nebyl "pravý" Genscher; český herec Jan Kostroun si ho ve filmu zahrál.

Záskok přes noc

Byl to prý docela kalup, když se ve čtvrtek změnily plány s tím, že Genscher sice na páteční natáčení do Prahy přiletí, ale soustředí se jen na dokument, který vzniká souběžně s hraným příběhem, a vzápětí odjede. Ve čtvrtek ráno tedy německá produkce požádala o herce, který by Genschera zastoupil. V poledne už měla od agentury na stole jeho fotografie, odpoledne se Jan Kostroun dostavil osobně, večer dostal smlouvu a druhý den už stál před kamerou. "Bylo to pro mě překvapení. Vyholili mi čelo, knír, nalíčili mě podle fotografie, takže jsem mu byl asi opravdu podobný," vyprávěl Kostroun. Pomohla mu také znalost němčiny, byť bude dabován.

Kromě Kostrouna se ve snímku Pražské velvyslanectví objeví také český komparz. Kdo by se snad chtěl mezi zhruba čtyři desítky statistů zamíchat, a proniknout tak nepozorovaně na natáčení, vystačil by si s oblečením z konce 80. let a starším batohem či kufrem. Tak totiž vyhlíželi představitelé utečenců před budovou německého velvyslanectví, kteří se nejprve začnou srocovat, když Genscher coby zosobnění jejich nadějí přijíždí, a pak doprovodí nadšenými ovacemi jeho legendární projev z nočního balkonu: "Milí krajané, čeká vás vycestování do Spolkové republiky Německo."

Kvůli filmu, který spojuje historické události s milostným trojúhelníkem i s dramatickými prvky bývalé tajné státní policie, vyrostl v příkré malostranské ulici ústící momentálně ve stany pro kompars na pár hodin zvláštní svět. Mluví se v něm střídavě česky, německy, anglicky -mezi členy štábu i ke zvědavým turistům, kteří chtějí přihlížet nebo odmítají prosby, ať na chvilku postojí, mlčí a hlavně nefotografují!

Policisté v zeleném

Řidiče, kteří musí filmařský ostrůvek objíždět, zase zaskočí historický vozový park v čele se starými typy škodovek. A domácí chodci nevěřícně zírají na zelené uniformy, kterým již dávno odvykli: u zátarasů před budovou ambasády totiž hlídkují ve stejnokrojích někdejších příslušníků SNB dnešní mladíci, kteří tyhle doby sotva pamatují. Ale pamětnickým výrazem "esenbáci" jim už nikdo neříká; produkce je přivolává slovy "policajti na plac!"

Televizní snímek Pražské velvyslanectví, jehož původní synopse nesla název Kousek svobody, režíruje Lutz Konermann, v hlavních rolích se představí Anneke Kim Sarnau, Christoph Bach, Hans-Werner Meyer a Valerie Kochová. První klapka padla v půli října, točit se má až do 19. listopadu - v Dobřanech, kde vyroste stanové městečko utopené v blátě, na půdě ministerstva kultury v Nostickém paláci nebo na berounském nádraží. Premiéru plánuje stanice RTL na rok 2007. "A mě v sobotu čeká ještě záběr, kdy jako Genscher překračuji uprchlíky spící na schodech," dodal Kostroun.

MIRKA SPÁČILOVÁ

obsah | kultura - kultúra