Štěstí dostalo hlavní cenu v San Sebastiánu

Český snímek Štěstí režiséra Bohdana Slámy dnes získal na Mezinárodním festivalu ve španělském San Sebastiánu hlavní cenu Zlatou mušli. Cenu Stříbrné mušle za nejlepší ženský herecký výkon dostala Aňa Geislerová za ztvárnění hlavní role právě ve filmu Štěstí. Informovala o tom agentura AFP s tím, že ocenění českého snímku bylo překvapující.

Porota, které při 53. ročníku festivalu předsedala americká herečka Anjelica Hustonová, dala přednost českému filmu před favorizovanými snímky z Británie, Francie a USA. Podle agentur AFP a AP byly favority filmy Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (Život a názory blahorodého pána Tristrama) Brita Michaela Winterbottoma, Je ne suis pas la pour etre aimé (Nejsem tady, abych byl milován) Francouze Stéphana Brizého či Tideland amerického tvůrce Terryho Gilliama.

Se Štěstím byl Sláma již začátkem září na festivalu v Torontu a nyní je pozván na 43. ročník MFF v New Yorku. Tento snímek se po 27 letech stane prvním českým celovečerním filmem, který bude na této prestižní přehlídce uveden. Naposledy se v New Yorku promítala v roce 1978 Hra o Jablko Věry Chytilové.

Film, ve kterém hrají vedle Geislerové Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová, Marek Daniel, Bolek Polívka, Simona Stašová, Martin Huba a Zuzana Kronerová, navazuje na Slámův úspěšný debut Divoké včely. Česká kinematografie bodovala v San Sebastiánu v roce 2002, kdy získala ocenění česká režisérka Alice Nellis za film Výlet. Dostala cenu pro mladé režiséry.

ČTK

obsah | kultura - kultúra