Porotci ocenili film My zdes

Hlavní Cenu ministra kultury ČR za nejlepší film osmého ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získal slovenský dokumentarista Jaro Vojtek za film My zdes.

Cenu za nejlepší režii pak od hlavní poroty festivalu získal Jens Schanze z Německa za snímek Zimní děti - mlčící generace. V šesti kategoriích festivalu, v nichž se udělovaly na závěr festivalu ceny, hned dvakrát zvítězil snímek s tématikou občanské války v Čečensku.

Vojtek ve svém filmu popsal osud členů rodiny Krnáčových, kteří se po 40 letech strávených v kazašské vesničce Balgarka rozhodnou vrátit se zpět na rodné Slovensko. Schanze ve svém snímků zkouší prolomit mlčení svých rodičů, zejména matky, dcery důstojníka NSDAP. Čestná uznání hlavní poroty získali český režisér Miroslav Janek za film Vierka a polský dokumentarista Grzegorz Pacek za snímek Běž za Louisou.

Jeden ze členů hlavní poroty, dokumentarista Filip Remunda, při zdůvodňování udělených dvou hlavních cen a dvou čestných uznání připomněl rčení o tom, že ve válce múzy mlčí; většina filmů hlavní soutěže podle názoru poroty jakoby bohužel tvrdila právě toto.

"S tím nemůžeme souhlasit. Jsme přesvědčeni, že umění a kritické uvažování válce ustoupit nesmí, jinak se válka přesouvá do naší mysli," řekl přítomným.

První cenu udělenou večer - Cenu Rudolfa Vrby - obdržel za film v kategorii Máte právo vědět Švýcar Eric Bergkraut za své dílo Čečenské pohlednice. Ve snímku nabídl autor portrét ženy, která podle pořadatelů "dokumentuje stále nekončící genocidu v Čečensku, jíž za nezájmu demokratických zemí do dnešních dnů padla za oběť velká část čečenské populace".

Cenu Českého rozhlasu za tvůrčí použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu získal německý režisér Thomas Riedelsheimer za snímek o neslyšící hudebnici Evelyn Glennieové s názvem Doteky zvuku.

Divácká cena za film, který se setkal s největším ohlasem u návštěvníků letošního ročníku, patří režiséru Aleksandru Maničovi za snímek Kniha rekordů Šutky. Film je podle pořadatelů "kusturicovsky laděným portrétem největší romské osady na Balkáně".

Druhý z oceněných snímků na téma dění v Čečensku, film německé režisérky Kerstin Nickigové Milý muslime, zvítězil v kategorii krátkých filmů, a získal tak Cenu primátora hlavního města Prahy. Film na osudu čečenské rodiny uprchlé do Polska "ukazuje nekonečnost a beznaděj čečenského konfliktu".

Festival Jeden svět letos v Praze nabídl 118 dokumentů ze 40 zemí a řadu doprovodných akcí. Na úvod festivalu pořadatelé tradičně udělili cenu Homo Homini člověku, který se významně zasloužil o prosazování lidských práv.

Letos tuto cenu získal Ales Bialacki z Běloruska. Zvláštní cenu festivalu, o níž tradičně rozhoduje bývalý prezident Václav Havel, obdržela režisérka Milena Kanevavová za snímek Totální popření.

Jeden svět se letos uskuteční i v dalších 13 městech České republiky. Od pondělí jej mohou navštěvovat obyvatelé Českých Budějovic, Ostravy a Pardubic, dnešním dnem začal také v Brně. Postupně se přesune i do dalších měst.

ČTK

obsah | kultura - kultúra