Pianista Ivan Moravec obdržel cenu

Cenu České hudební rady za celoživotní uměleckou činnost a za propagaci české hudby ve světě převzal ve čtvrtek v rámci 13. Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov prof. Ivan Moravec, který je uváděn i ve světově uznávané antologii velkých pianistů 20. století. Z původně naplánovaného koncertu se musel ze zdravotních důvodů omluvit.

Představil svoji někdejší žačku a nyní doktorantku Jaroslavu Pěchočovou, která zároveň studuje postgraduálně v Londýně. S nesmírným úspěchem přednesla skladby svých oblíbených autorů Leoše Janáčka, Claude Debussyho, Bedřicha Smetany a Fréderica Chopina.

Mladá klavírní virtuózka svým jedinečným výkonem odpověděla na otázku, proč je vítězkou řady mezinárodních klavírních soutěží, například ve Wroclawi, v Missouri nebo ve Walesu. Spolupracovala s japonským Orchestra of Kyoto a nyní je pozvána k sérii koncertů s Liverpoolskou filharmonií. Opakovaně koncertuje v Německu, Rakousku a Rusku. Patří k opravdové špičce klavíristů nové generace.

Jak prohlásil při koncertu prof. Ivan Moravec: "Pokud chce být klavírista světový, musí mít nejen vynikající techniku, ale i srdce, musí být osobností, která dokáže dešifrovat poselství v hlubinách not. A to vše Jaroslava Pěchočová splňuje."

PRÁVO

obsah | kultura - kultúra