Festival v Karlových Varech vyvrcholil - hlavní cena zůstává doma

Podruhé v polistopadovém vzkříšení mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zůstane hlavní cena - Křišťálový glóbus - na domácí půdě. V roce 1995 se to povedlo Svěrákově Jízdě, letošní, 37. ročník vyhrál autorský hudební film režiséra Petra Zelenky Rok ďábla, který je zatím se 140 tisíci diváků také nejnavštěvovanějším domácím filmem roku.

"Zelenka si kvůli předání ceny jel dokonce pro oblek," prozradil šťastný producent Pavel Strnad. Chystá už zářijovou slovenskou premiéru Roku ďábla, jeho uvedení v Polsku se skupinou Čechomor, která ve snímku vystupuje s písničkáři Jarkem Nohavicou a Karlem Plíhalem, i cesty na další festivaly, počínaje Jeruzalémem. Kazetu s filmem si vyžádali už dva američtí distributoři. Zelenka, tvůrce pověstný svou nezávislostí, poprvé okusil spršku hvězdného prachu a gratulaci prezidenta Václava Havla. "Koupili si mě za visačku V.I.P.," ukazoval se smíchem kartičku ke vstupu mezi vyvolené. České reakce na český úspěch byly smíšené, byť pochyby zaznívaly jen po straně. Někdy připomněly slova jedné z hvězd festivalu, britského herce Grega Wise, že zatímco Američan své vítěze miluje, Brit je nenávidí, neboť se cítí trapně. "Sám se radovat neumím, ale se závistí se zatím naštěstí moc nepotkávám," řekl Zelenka. Odmítl také názor, že Rok ďábla coby "příliš český" prý zahraniční divák nepochopí. "V mém filmu hrají cizinci, stříhal ho Angličan a je pouze náš národní problém, že si Nohavicu přivlastňujeme," dodal režisér.

Mezinárodní porota mu svým výrokem dala za pravdu. Její předseda, francouzský herec a režisér Jean-Marc Barr, už po projekci Roku ďábla prohlásil: "Je to má první zkušenost s českým filmem, a hned mě moc potěšila - humorem a lidskostí." Nadšení porotci se navzájem tak sžili, že navrhli ředitelce programu Evě Zaoralové, aby je v témže složení pozvala do Varů znovu, či alespoň nabízela jiným festivalům "na klíč v balíku". Pouze jeden film ze soutěže jim prý nesedl - ruská válečná Hvězda. Jinak cenami nešetřili, k tradičním trofejím přibyla v hrané i dokumentární sekci dvě čestná uznání. Divácká cena deníku MF DNES, o níž hlasovalo publikum, putuje do Francie za mladistvým snímkem o studentském soužití Erasmus a spol.; o jeho koupi pro česká kina se jedná.

Hravá porota podpořila náladu dokonce vlastní taneční kreací na festivalovou znělku - včetně váženého nositele Pulitzerovy ceny Rogera Eberta. Byla to milá náplast na zklamání z nepřítomnosti největší hvězdy Seana Conneryho, který se léčí z virózy. Cenu za přínos světové kinematografii přijal před kamerami v pražském hotelu a potvrdil to, co se v zákulisí šuškalo: že hlavní slovo měla pojišťovna, která u tak nákladného projektu, jako je v Praze natáčený Klub neobyčejných gentlemanů, střeží a popohání hlavní hvězdu "s pracovní neschopenkou" obzvláště přísně. S výjimkou téhle smůly se 37. ročník filmového svátku obešel bez potíží. Na necelých tři sta děl bylo vydáno téměř sto čtyřicet tisíc vstupenek, což je nový rekord; mladých s batůžky proti loňsku přibylo o více než tisícovku. Odtud také plyne jediný zásadní problém festivalu, nedostatek kapacit. "Kdysi jsme těžce sháněli peníze, dnes je otázkou dne technika. Příští rok, kdy náš tým festival připraví podesáté, už musí přijít radikální řešení od základu. Kosmetické úpravy sálů ani sliby do budoucna nestačí, festival expanduje," volá prezident festivalu Jiří Bartoška k jednání město, kraj i novou vládu. Stále je totiž v nedohlednu privatizace - a pak úpravy - festivalového paláce Thermal, natož případná stavba nového objektu s moderní výbavou.

Bylo ve Varech dost hvězd? "Byla tu spousta osobností, kdo má o hvězdách jinou představu, ať si koupí kazetu s Mickey Mousem a sedí doma na posteli," odvětí Bartoška. Ostatně i diváci dávají přednost svým generačním idolům a tvůrčím legendám před tvářemi z reklam. Vary nekupují hvězdy "od kusu" na ozdobu, podle ceníků světových agentur, kde se honoráře pohybují od desítek tisíc dolarů výš, nemluvě o provizi pro agenturu a nákladech na cestu a pobyt. Touto cestou jde třeba Moskva, Vary se jí zatím brání.

V celkovém více než stomilionovém rozpočtu převažují na rozdíl od jiných evropských přehlídek soukromé zdroje nad veřejnými v poměru 4:1. "Bylo by sice příjemné mít od státu víc, ale zase je dobře, že není příliš zatížen daňový poplatník," míní Bartoška.


Vítězové

Hlavní soutěž hraných filmů

Velká cena - Křišťálový globus: Rok Ďábla, ČR
Zvláštní cena poroty: Nikde v Africe, Německo
Cena za režii: Asghar Massombagi, Khaled, Kanada
Nejlepší herečka: Ugla Egilsdóttirová, Smích racků, Island
Nejlepší herec: William H. Macy, Focus - Ohnisko nenávisti, USA

Dokumenty

Film nad 30 minut: Dcera z Jananu, Japonsko
Film pod 30 minut: Obec B., ČR

Další trofeje

Divácká cena MF DNES: Erasmus a spol., Francie
Cena za přínos filmu: John Boorman, Vlastimil Brodský, Sean Connery
Cena primátora města: Michael York
Cena FIPRESCI (mezinárodní kritika): Nikde v Africe
Cena FICC (filmové kluby): Pohádky na dobrou noc, Mexiko
Cena ekumenické poroty: Ticho, Polsko

MIRKA SPÁČILOVÁ, MF DNES

obsah | kultura - kultúra