Karel Kryl má v Praze ulici

Jméno písničkáře Karla Kryla nese ode dneška ulice v Praze Stodůlkách. V den výročí okupace z roku 1968 ji slavnostně odhalili Krylova manželka Marlen a jeho bratr Jan.

Pojmenování ulice po známém zpěvákovi navrhl Praze 13 poslanec ODS Pavel Bratský, sám dlouholetý starosta této městské části. Ke Karlu Krylovi měl podle svých slov osobní vztah, protože byl "dítě osmašedesátého roku", Kryl byl pro něj vzorem vzdoru. Primátor Bém před odhalením cedule prohlásil, že Kryl by si jistě nepřál, aby po něm byla pojmenovaná ulice, ale on sám je rád, že může pokračovat v tradici pojmenovávat ulice po významných osobnostech minulosti. Zpěvákova manželka Marlen nicméně dodala, že by zpěvák byl na tuto poctu hrdý. Výročí okupace si dnes lidé připomněli i na jiných místech ČR. Například před budovou Českého rozhlasu v Praze pamětníci a politici položili věnce k uctění památky padlých při okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži a vystudoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni. V druhé polovině šedesátých let vydal první nahrávky svých písniček a věnoval se divadlu. V roce 1969 emigroval do SRN, kde pokračoval v nahrávání desek a literární činnosti.

Vrátil se v roce 1989 a hrál na protestních shromážděních. Dočkal se reedice svých starších nahrávek a připravil nové. Pokračoval také ve vydávání knih, textů a básní. Zemřel v roce 1994 v Mnichově a je pohřben na břevnovském hřbitově.

ČTK

obsah | kultura - kultúra