Začíná filmový festival v Jihlavě

Tradiční soutěžní přehlídka, která se zaměřuje na autorské dokumenty, ale i filmy na hranici hrané a experimentální kinematografie, začíná dnes v Jihlavě a potrvá do 31. října.

Festival se snaží vybírat kvalitní filmy, které nevycházejí z osvědčených postupů a které zajímavě přemýšlejí o realitě a nenahlížejí jen například do kuchyně slavných. "Jsme fascinováni autorskými filmy - díly, která neredukují dokumenty na televizní produkt," říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Festival vyhlásí nejlepší český dokumentární film, a ten obdrží cenu Česká radost. V soutěži se utká například film Víta Janečka Pravidla hry, Remundův a Klusákův Český sen nebo Svěrákův otcovský portrét Tatínek. Přehlídka nabídne i soutěž středoevropského filmu Mezi moři nebo výjimečné uvedení kanadského snímku Korporace Marka Achbara a Jennifer Abbottové. Ve snímku, jenž získal diváckou cenu na festivalu v Sundance, promlouvá například Noam Chomsky a Milton Friedman o tom, jestli mají nadnárodní korporace větší moc než vlády jednotlivých zemí. V rámci krátkých retrospektiv letos představí tvorbu dánského klasika dokumentu Jorgena Letha, někdejšího učitele Larse von Triera, a kubánského kronikáře Fidela Castra Santaga Álvareze.

Česká televize připravuje poprvé vysílání festivalových minut z Jihlavy. Podrobnější informace na www.dokument-festival.cz a na www.jihlava.cz

MICHAL PROCHÁZKA, PRÁVO

obsah | kultura - kultúra