Dva české filmy ve Varech soutěží, třetí čeká

Protesty českých filmařů kvůli neschválené novele zákona o kinematografii zřejmě přijmou jinou podobu než odvolávání domácích děl z mezinárodních soutěží, jaké zažil zlínský festival.

Dva ze tří producentů včera potvrdili, že v klání karlovarského festivalu své filmy ponechají.

Třetí, Ondřej Trojan, který zastupuje novinku Jana Hřebejka Kráska v nesnázích, by měl své rozhodnutí oznámit prezidentu festivalu Jiřímu Bartoškovi do středy. "Výsledek závisí jen na jednání mezi nimi dvěma," potvrdil Hřebejk s tím, že Trojan má jeho podporu, ať rozhodne jakkoli.

"Každý filmař si samozřejmě přeje, aby se jeho snímky hrály, do Karlových Varů jsme se těšili. Ale také je potřeba, aby naše argumenty byly slyšet," dodal režisér, který se svým producentem už chystá další film.

Jmenuje se Medovník a jeho koproducentem by opět mohla být Česká televize. "Vstup do tohoto projektu zvažujeme, jednání pokračují," uvedl mluvčí ČT Martin Krafl.

Zopakoval však také postoj ČT vůči filmařskému bojkotu festivalů: "Máme zájem na tom, aby se filmy, na nichž se podílíme, promítaly a diváci nebyli bráni jako rukojmí."

Zatímco účast Krásky v nesnázích v hrané soutěži stále není jasná, další dva české snímky se ve Varech o ceny utkají.

Nevšední romance režiséra Dana Wlodarczyka Indián a sestřička bojuje za Česko v soutěžní sekci Na východ od západu. "Ani jsem o tom neuvažoval, že bych film stáhl," uvedl producent Viktor Schwarcz ze společnosti Cineart. Podobně se vyjádřil Richard Němec, v jehož společnosti Verbascum natočil režisér Miroslav Janek svědectví o hrách opuštěných dětí s kamerou, které pod názvem Chačipe reprezentuje národní tvorbu v karlovarské soutěži dokumentů.

"Neuvažuji o tom, že bych Chačipe z Varů stáhl. Existují jiné způsoby, jak na problém se zákonem upozornit," prohlásil producent Němec. Nicméně i kdyby všechny české filmy na programu Varů zůstaly, nějaké formy protestů se na festivalu přece jen objeví. O tom, jak budou vypadat, jednal včera s Bartoškovým týmem Pavel Strnad z Asociace producentů v audiovizi.

"Chtěli bychom ve Varech zorganizovat setkání filmařů s politickou reprezentací, ideálně už s novou vládou," potvrdil včera Strnad. Také tahle možnost však ještě zůstává otevřená. Jednání filmařů s festivalem by měla skončit do pátku, kdy přehlídka potřebuje uzavřít svůj program - Vary letos zahajují již 30. června.

MF DNES

obsah | kultura - kultúra