Zemřel herec Jiří Císler

Ve věku 76 let v sobotu zemřel herec, režisér, hudebník a dramatik, mistr sarkasmu a legendární bavič Jiří Císler. ČTK o tom informovala jeho manželka Magdalena.

Císler byl známý především prostřednictvím filmu a televize i díky působení v divadlech Semafor, Ateliér a Činoherní klub. Režíroval první a nejpopulárnější verzi Kytice v Semaforu s Josefem Dvořákem v hlavní roli. Svou životní roli našel v televizním seriálu Inženýrská odysea.

Spolupráci s Luďkem Nekudou v jeho pořadu Sešlost, v němž podle názoru mnohých oba excelovali, ukončila kolegova tragická smrt v roce 1988. Císler v roce 1990 založil v Praze zřejmě první českou soukromou divadelní scénu po pádu komunismu. Nazval ji Hravé divadlo, ale po roce musel projekt ukončit. Později zanechal i hraní. Tisk v posledních letech spekuloval, že ho postihla Alzheimerova choroba. "Zemřel v důsledku této nemoci," potvrdila dnes ČTK tyto informace Císlerova manželka, podle níž byl v péči domácí hospicové služby.

"Prožil jsem hodně a nadělil si několik životů. Na rozdíl od jiných, kteří žijí jen jeden život, a není to k životu ani k smrti," prohlásil prý herec v době, kdy se jeho počínající choroba ještě naplno nerozvinula. Kolegové ho považovali za skvělého člověka i dobrého kamaráda. Kvůli své otevřenosti však měl vždy i dost nepřátel.


Jiří Císler ...

... se narodil 4. února 1928 v Českých Budějovicích. Vystudoval sice obchodní akademii, ale brzy přeběhl k umění. Začínal jako houslista orchestru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, na jeviště ho přivedl režisér Miroslav Macháček. Prošel operetou i operou, zakotvil v činohře. Začátkem 60. let přichází do Prahy (Divadlo na Fidlovačce), prošel divadly v Pardubicích, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, začátkem 70. let se vrací do Prahy (Semafor, posléze Ateliér, Činoherní klub). Od roku 1990 je vedoucím Hravého divadla v Praze. Císler je autorem her, muzikálů, skladeb scénické hudby... Zahrál si ve filmech: Jak svět přichází o básníky (1982), Anděl s ďáblem v těle (1983), Tisícročná včela (1983). V televizi jsme ho mohli vidět ve hrách a projektech: Sešlost J. Nekudy, Princezny na trvalou, Babička se zbláznila, Perníkový dědek, Inženýrská odysea.

(r)

obsah | kultura - kultúra