Otesánek pokořil i Tmavomodrý svět

Manželé ŠvankamajeroviFilmy Tmavomodrý svět a Babí léto dominovaly výročním cenám České filmové a televizní akademie Český lev 2001, které byly předány v sobotu večer ve velkém sále pražské Lucerny. Nejlepším snímkem se však nečekaně stal snímek Otesánek. Nejžhavější favorit Tmavomodrý svět si nakonec odnesl "jen" 4 České lvy z 12 nominací. Stal se i divácky nejúspěšnějším snímkem. Překvapilo také Babí léto, které získalo rovněž 4 křišťálové sošky. Zlatého lva za nejlepší film pro snímek Otesánek předal herec Jan Tříska, který už 25 let žije v USA. Na předávání filmových cen přiletěl přímo z natáčení v Kanadě. Hlavní cena pro Otesánka byla pro mnohé jistě překvapením.

Jan Svěrák si za Tmavomodrý svět odnesl lva v kategorii Nejlepší režisér. Cenu mu předal Jan Hřebejk.

V kategoriích nejlepších herců triumfovali představitelé snímku Babí léto. Nejlepší herečkou v hlavní ženské roli se stala Stella Zázvorková. Za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli získal sošku Vlastimil Brodský. Lva nakonec nepřišla předat herečka Anna Šišková, ale lyžařský akrobat Aleš Valenta, neboť ji podle Duška "přeskočil". Valenta byl z recese jako čtvrtý "nominován" za snímek Zlatý let.

Stanislav Zindulka obdržel lva za Vedlejší mužský herecký výkon, rovněž ve filmu Babí léto. Cenu mu předala Eva Holubová, která si lví sošku odnesla vloni. V kategorii byl kromě Pavla Lišky a Kryštofa Hádka "nominován" také dřevěný představitel Otesánka Ota Sánek.

Jiří Macháček, kterému se před týdnem narodila dcera Berta, předal Českého lva za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli slovenské herečce Zuzaně Kronerové za snímek Divoké včely. "Podarilo sa krásne dielo," ohodnotila film Bohdana Slámy, který letos vyhrál filmový festival v Rotterdamu, Kronerová.

Nejlepší scénář napsal Jiří Hubač k filmu Babí léto. Křišťálovou sošku mu předal spisovatel Michal Viewegh. "Hlavní představitelé filmu, Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková a Standa Zindulka, mi dali asi ještě více, než jsem dal já jim," poděkoval za cenu Hubač.

Nejlépe loni pracoval s kamerou Vladimír Smutný při natáčení Tmavomodrého světa. Do kategorie Nejlepší střih byli kromě Jiřího Brožka, Aloise Fišárka a Jana Mattlacha "nominováni" také Václav Klaus a Vladimír Mečiar za "Rozstřižení republiky". Lva předal ministr kultury Slovenské republiky Milan Kňažko, a sice Aloisu Fišárkovi rovněž za Tmavomodrý svět.

V nově zavedené kategorii Nejlepší kostýmy zvítězila Kateřina Mírová za tvorbu kostýmů pro muzikálový snímek Rebelové. Křišťálovou sošku jí předal Theodor Pištěk. Českého lva za nejlepší zvuk si odnesli Otto Chlpek a Radim Hladík jr. za snímek Rebelové.

Nejlépe výtvarně řešeným filmem se stalo dílo manželů Švankmajerových Otesánek. "Když má film dobrou kameru nebo režii, je to špatně. Všechny složky musí být v harmonii. Dobrý film je ten, který dostane všechny lvy. To se však ani dnes nestane, takže není proč děkovat," řekl s cenou v ruce Jan Švankmajer.

Nejlepší hudbu složil Ondřej Soukup pro Tmavomodrý svět. Cenu mu předal Marek Eben.

Českého lva za dlouhodobý umělecký přínos filmu předali společně ministr kultury Pavel Dostál a mluvčí prezidenta republiky Ladislav Špaček režiséru Otakaru Vávrovi. Divácky nejúspěšnějším filmem se stal Tmavomodrý svět.

Favoritem Českých lvů byl původně Tmavomodrý svět, což potvrdilo už vyhlašování nominací na Českého lva 2001 5. února v Lucerně. To se dalo čekat, znělo sálem. Nakonec si snímek odnesl "pouhé" čtyři sošky, přestože byl nominován ve dvanácti ze 13 kategorií. Jedinou výjimkou, kde Svěrákových válečný film navržený k nominaci na Oscara neměl v tuzemském finále svého zástupce, byla kategorie ženský herecký výkon v hlavní roli. V Tmavomodrém světě tuto postavu hrála anglicky mluvící Tara Fitzgeraldová. Dvě předběžné trofeje si rodinný tandem Svěráků vysloužil už úterý 5. února.

O sošky soutěžilo sedm ze šestnácti loňských domácích premiér.

Tmavomodrý svět vyhrál také cenu čtenářů časopisu Cinema, v jejichž hlasování výrazně předstihl zahraniční hity, a také cenu filmových kritiků. Přitom obdobnou cenu české kritiky, Kristiána, udílenou v závěru pražského Febiofestu, získal jiný snímek - Švankmajerův Otesánek.

Ten si odnesl ocenění za nejlepší filmový plakát pro Evu Švankmajerovou. "My zveřejňujeme seznam jmen čtyřiačtyřiceti novinářů, kteří hlasovali - to je jediné, co k téhle záhadě mohu říci," odpověděl výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler na otázku, zda se liší okruh oslovených kritiků, nebo zda někteří mění názor.

Kritika udělila také Plyšového lva - "anticenu" za nejslabší snímek, a sice komedii Jaroslava Soukupa Jak ukrást Dagmaru. Na nominační slavnosti byl vyhlášen ještě nejlepší zahraniční film roku, jímž se stala francouzská Amélie z Montmartru, loňská vítězka karlovarského festivalu a soupeřka Tmavomodrého světa v boji o oscarové nominace, které budou známy už za týden.

Amélie také byla druhá za Tmavomodrým světem ve čtenářské anketě Cinemy, která na rozdíl od pravidel akademie může prozrazovat pořadí. "První i druhé místo byly jasné už dlouho a s náskokem, o třetí se vedl těsný boj, nakonec Deník Bridget Jonesové porazil Moulin Rouge," shrnul zástupce šéfredaktorky Jaroslav Sedláček.

Přímý přenos z udílení Českých lvů vysílala Česká televize, "nanečisto" se natáčely i nominace. "Chceme si to vyzkoušet, jednáme o tom, že příští rok by se vysílal, třeba jen na ČT 2, také nominační večer. Vždyť nejde o pouhé vyhlašování, je to show," líčí Vachler včerejší ceremoniál, kam byly zařazeny i břišní tance či žonglování.

Veřejnost se na nominačním večeru už do sálu nevešla: "Vidíte, že i nositel Českého lva režisér Saša Gedeon či herec Pavel Zedníček musí vzít zavděk přístavky," dokládal Petr Vachler zájem hostů z řad profesionálů.

Spolu s moderátorem Jaroslavem Duškem, který si na nominačním večeru na pódiu vyzkoušel "pár triků" pro finále Českých lvů, slibovali pro útěchu televizním divákům: "Uděláme vše pro to, abychom laťku kvality, nastavenou loňským pořadem tak vysoko, srazili letos dolů."

iDnes

obsah | kultura - kultúra