V Praze se točí válečný film Rudý baron

Koprodukční válečný film Der rote Baron (Rudý baron), který by se měl objevit v kinech ve druhé polovině roku 2007, se začíná točit v Praze. Agentura DPA ve čtvrtek oznámila, že rivaly legendárních leteckých bitev z první světové války - německého "rudého barona" Manfreda von Richthofen a kanadského pilota Arthura Roye Browna - ztvární Matthias Schweighöfer, známý z filmu Schiller, a Joseph Fiennes, proslulý zejména díky oscarové kostýmní komedii Zamilovaný Shakespeare z alžbětinské Anglie.

Britský herec Fiennes už v Česku točil - v roce 2002 na Barrandově a na dalších místech vznikal výpravný film Luther o německém kazateli a církevním reformátorovi, v němž hrál titulní roli. Snímek s Peterem Ustinovem v úloze saského kurfiřta, Lutherova ochránce, se však v české distribuci neobjevil.

Fiennes nedávno dokončil v jižní Africe natáčení filmu Goodbye Bafana režiséra Bille Augusta, v němž hraje vězeňského dozorce dohlížejícího na bojovníka za svobodu - a budoucího jihoafrického prezidenta - Nelsona Mandelu.

Režisérem filmu Rudý baron, který má přijít na 18 miliónů eur (asi půl miliardy korun), je Nikolai Müllerschön, mezi dalšími herci jsou podle agentury například Til Schweiger a Lena Headey. Natáčet se má také v Bádensku-Würtembersku.

Letec Brown (1893 až 1944), "eso" s devíti sestřely, zřejmě zasáhl a zneškodnil v dubnu 1918 nad Francií o rok staršího Manfreda von Richthofen, který byl s osmdesáti sestřelenými spojeneckými letadly považován Němci za hrdinu. Létal v rudě natřeném trojplošném Fokkeru Dr. I.

NOVINKY, ČTK

obsah | kultura - kultúra