Ministerstvo kultury rozdávalo ceny

Držiteli Ceny ministerstva kultury se dnes stali režisér a dramatik Ladislav Smoček, hudební skladatel Svatopluk Havelka a malíř, grafik a pedagog Dalibor Chatrný. Ocenění za rok 2006 předával při společenském večeru v Praze ministr kultury Martin Štěpánek.

"Ceny nevnímám jako odměnu státu za vykonané dílo, ale jako skromnou splátku dluhu, který naše společnost vůči vlastní kultuře ještě nesplatila," prohlásil při ceremoniálu v Českém muzeu hudby ministr Štěpánek.

Tvorba čtyřiasedmdesátiletého Smočka, jedné z nejoriginálnějších osobností současného českého divadla, je spjata především s pražským Činoherním klubem, u jehož založení v roce 1965 stál, kde se hrály jeho hry a kde působí dodnes. Porota ocenila především fakt, že je žijícím, stále aktuálně tvořícím klasikem.

Jedenaosmdesátiletý Havelka, který se jako jediný z trojice nemohl večera osobně zúčastnit, je uznáván jako jeden z největších tvůrců české hudby druhé poloviny 20. století. Autor významných symfonických i komorních koncertních děl, scénické hudby a partitur k sedmdesáti celovečerním a 150 krátkým filmům se od 80. let zaměřil na duchovní tvorbu reflektující základní křesťanské hodnoty.

Ocenění jedenaosmdesátiletého brněnského umělce Chatrného je podle poroty poctou jeho nepřetržité tvorbě jako životní praxe, jako otevřenosti, v níž je jeho nezaměnitelná svébytnost. Je označován za neúnavného experimentátora s duší dítěte. Stál také u zrodu významných tvůrčích seskupení a dalších progresivních aktivit.

LIDOVKY.CZ, ČTK

obsah | kultura - kultúra