Ohliadnutie za Dňami slovenskej kultúry

Začiatok 3. ročníka Dní slovenskej kultúry (6. - 16. februára) v Českých Budějoviciach patril veľmi zaujímavým výstavám a špičkovým divadelným predstaveniam. Ešte veľkolepejší bol záver. Slávnostnou bodkou za podujatím bol sobotný česko-slovenský ples, deň predtým posvätil Dni slovenskej kultúry človek najpovolanejší: do mesta totiž prišiel na stretnutie so spisovateľmi a básnikmi nášho kraja významný slovenský prozaik a veľvyslanec SR v ČR Ladislav Ballek.

Aj keď sa tretí ročník festivalu svojou podstatnou časťou trochu nešťastne načasoval do prázdninového týždňa, napriek tomu si veľa priateľov slovenskej kultúry a ctiteľov česko-slovenských vzťahov jeho bohatý kultúrny program nenechalo ujsť. Ani jeden z ponúkaných programov vrátane vynikajúcej slovenskej kuchyne, ktorú tentoraz pripravoval a ponúkal hotel Gomel, nezostal v tieni ostatného kultúrneho diania v meste.

Ako sa už stalo tradíciou, slávnostné zahájenie jedného z najvýraznejších festivalov, poriadaných v našom meste, sa udialo opäť v Dome kultúry Metropol, ktorý vzal tohto roku pod svoje ochranné krídla dve veľmi zaujímavé výstavy slovenských umelcov. Prvá z nich je výstava fotografií Miloty Havránkovej. Druhá výstava, ktorá vzbudila mimoriadnu pozornosť návštevníkov a záujem o kúpu diel autora priamo na mieste, bola výstava postmodernistických obrazov Závoja-Bohuša Kulhavého, ktorého obrazy poznajú v Metropolitnom múzeu v New Yorku, ale i v Národnej galérii v Prahe.

Aj jedna nechcená tradícia sa nám akosi vnucuje. Aj tohto roku vypadol organizátorom z bohatého programu jedno jeho číslo. Medzi divákmi obľúbený herec Marián Labuda so svojimi "Labudovinami" nakoniec nemohol prísť. Stalo sa tak podľa šablóny minulých rokov, kedy českobudějovické publikum zasa dychtivo očakávalo príchod trojice divadelníkov Milana Kňažka, Mariána Labudu a Milana Lasicu s predstavením Kumšt, a tým po prvý raz znemožnila prísť vážna autonehoda na Táborsku a po druhý raz zasa nečakaná snehová metelica. Do tretice sa ich publikum konečne dočkalo až v máji lanského roku už mimo rámca Dní slovenskej kultúry.

S veľkou dychtivosťou sa českobudějovické publikum napriamilo na vystúpenie nitrianskeho divadla Andreja Bagara s hrou "S láskou sa neradno zahrávať". Naplnené hľadisko Juhočeského divadla v pondelok 11. februára vari ani nedýchalo z prekvapenia, ktoré im tento divadelný kus v réžii Martina Kákoša s Marošom Kramárom v hlavnej úlohe priniesol. Deň nato sa v priestoroch omnoho komornejších - v Malom divadle - uskutočnilo druhé predstavenie. ČeskoSlovenská scéna, ktorá už neodmysliteľne patrí do festivalového programu, predviedla naprosto netradičné vystúpenie "Romances Gitanes". Hudobne, ale i pantomimicky ladené predstavenie cigánskych legiend, ktoré zozbieral a spísal Maxim Gorkij v Povolží, kde nechýbali ani scény bábkového divadla, bolo už tretím vystúpením ČeskoSlovenskej scény v našom meste.

Programovo najnáročnejším, ale zároveň najvýznamnejším dňom českobudějovického slovenského kultúrneho festivalu sa stal nepochybne piatok 15. februára. Okrem oficiálnej delegácie predstaviteľov partnerského mesta Nitry k nám prišiel veľvyslanec SR v ČR Ladislav Ballek. Impulzom k jeho návšteve bola ponuka juhočeských básnikov a spisovateľov usporiadať spoločný česko-slovenský literárny večer. Pred stretnutím so spisovateľmi stačil ešte absolvovať na radnici vernisáž výstavy "Bibliofílie - nitrianska grafika", kde prisľúbil Dňom slovenskej kultúry v Českých Budějoviciach záštitu pre budúce ročníky, autogramiádu v kníhkupectve Beseda ako aj besedu na česko-slovenskú tému v Českom rozhlase.

"Za najlepšiu diplomaciu medzi štátmi považujem kultúru ako takú. Všetky udalosti Čechov aj Slovákov, ak si spomenieme až na Jána Kollára a profesora Masaryka, sa začali vždy v literárnom a kultúrnom prostredí. Až potom sa mohli realizovať, keď dostali literárnu a filozofickú podobu. Bez filozofie nemožno nič vykonať. Ak zlyháva literatúra a filozofia, zlyháva celá spoločnosť", povedal na česko-slovenskom literárnom večere v Literárnej kaviarni Měsíc ve dne Ladislav Ballek, hosť Klubu slovenských dotykov a Juhočeskej pobočky Obce spisovateľov. Jeho prítomnosť i láskavé rozprávanie nielen o literárnej situácii na Slovensku i v Čechách si nenechali ujsť desiatky ľudí. Kapacitne neveľká literárna kaviareň preto praskala vo švíkoch. Tým skôr, že ďalšími vzácnymi hosťami boli aj traja spisovatelia zo Slovenského centra PEN International - Gustáv Murín (jeho predseda), Rút Lichnerová a Ireney Baláž.

Ani Juhočeská univerzita si tohto roku neodpustila tradičné stretnutie akademických predstaviteľov partnerských univerzít. Jeho dejiskom sa stalo prednedávnom uvedené do prevádzky Európske informačné centrum. "Stretávame sa pravidelne. Väzby majú základ desiatky rokov nazad. Naše dnešné rozprávanie je vedené snahou o rozšírenie vzájomnej spolupráce fakúlt, výmenu učebných programov, učebníc, skúseností, poznatkov a špecializácií. Dôležitou súčasťou je spolupráca univerzít na spoločných výskumných projektoch," uviedol Vladimír Gozora, dekan Fakulty ekonomiky a managementu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Poslednou akciou a bodkou za podujatím bol Česko-slovenský ples v kultúrnom dome Metropol, kde nechýbala cimbalová muzika v podaní brnenskej kapely Ondráš, ktorá návštevníkom reštaurácie po celý večer hrala. Zaujímavý bol aj program v hlavnej sále, kde si najväčšiu pozornosť plesajúcich divákov vybojoval bezkonkurenčne Peter Pačút alias Freddie Mercury.

MARIKA KLIEROVÁ

obsah | kultura - kultúra