Kampaň proti násilí ukázala zbité političky

Zmlácená ministryně školství Petra Buzková nebo americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová s roztrženým rtem. Tak se rozhodla organizace Amnesty International upozornit na násilí páchané na ženách. Výstava nejen s těmito fotografiemi začala ve středu na Mezinárodní den žen a potrvá do 23. března.

Výstavu otevřela v Praze ve vestibulu metra Florenc právě ministryně školství Petra Buzková. Sama má na fotografii kašírovanou modřinu u oka, jizvu na obočí a rozbitou pusu. "Násilí na ženách považuji za významný celospolečenský problém," řekla Buzková.

Tím, že se do kampaně zapojila, chtěla ukázat, že násilí není pácháno pouze na ženách jedné sociální skupiny, ale týká se skutečně všech. "Když jsem poprvé viděla svou fotku s modřinami na obličeji, skutečně jsem se vyděsila," tvrdí ministryně.

"Myslím, že moje fotka vzbudí u lidí zvědavost a že budou chtít vědět, proč zrovna Buzková má pod okem monokl. Chci tím ukázat, že obětí může být jakákoliv žena, třeba i úspěšná a známá."

Kromě ní je na výstavě k vidění s modřinami na obličeji i německá kancléřka Angela Merkelová. "Fotografie političek jsou zpracovány jako hologram. Podle měnícího se úhlu pohledu se z neohrožené političky stává žena, která zažila násilí," vysvětlila mluvčí Amnesty International Eva Dobrovolná.

Místo pro výstavu si organizace vybrala schválně. Věří totiž, že si tisíce procházejících lidí nebudou díla jen prohlížet, ale nad skrytým problémem násilí na ženách se i zamyslí.

Ředitel české pobočky Amnesty International Zdeněk Rudolský upozorňuje, že psychické vydírání a fyzické útoky a diskriminace stále sužují ženy a dívky v mnoha zemích.

Podle statistiky Organizace spojených národů se například v Rusku stává některá z žen průměrně každou hodinu obětí domácího násilí. Za rok kvůli rozepřím v rodině umírá dokonce až devět tisíc Rusek.

MF DNES

obsah | kultura - kultúra