Češi si zahrají v olympijském Asterixovi

Češi vstoupí do mezinárodního komiksu. Až bude mít o Vánocích 2007 světovou premiéru velkofilm Asterix a olympijské hry, vedle francouzských herců a světových sportovců se v něm objeví také česká jména.

Na festivalu v Cannes totiž distribuční a producentská společnost SPI International podepsala smlouvu na jeden z největších evropských projektů, nový díl komiksových příhod Asterixe a Obelixe, v němž rekové ze staré Galie ovlivní olympiádu. "Začali jsme běžným hovorem o distribuci, ale postupně jsme s režisérem Thomasem Langmannem zjistili, že můžeme spolupracovat mnohem úžeji," vysvětlil zástupce SPI pro střední Evropu Ivan Hronec. "Tvůrci i producenti zdůrazňovali, že Asterix je jedna z nejsilnějších evropských filmových značek, vyzvali nás, abychom komentovali scénář, pozvali nás na natáčení do Alicante ve Španělsku a k našemu velkému potěšení otevřeli možnost doplnit casting o osobnosti z teritorií, kde budeme film uvádět - což jsou Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko," dodal Hronec s tím, že už jednají také o jiných koprodukcích.

Podle Lenky Stanslické z SPI se zatím nedá říci, které zdejší veličiny by pro francouzský filmový komiks připadaly v úvahu. Snímek s rozpočtem osmdesát milionů eur se má točit od 22. června do prosince a dosud jsou známi jen představitelé hlavních rolí. Coby Obelix se vrátí Gérard Depardieu, novým Asterixem má být Clovis Cornillac, vojevůdce Julia Caesara si zahraje Alain Delon a dalšího Římana akční herec Jean-Claude Van Damme.

Nepotvrzena je účast Claudie Cardinalové, naopak roli princezny Isabelly již přijala modelka Giselle Bündchenová. Zvláštní ozdobou olympijské epizody kultovního komiksu, který přivedli na svět Albert Uderzo a René Goscinny, mají být úspěšní sportovci. Před kameru se chystají například slavní fotbalisté Zinédine Zidane a David Beckham či automobilový závodník Michael Schumacher.

(spa)

obsah | kultura - kultúra