Česko ruší víza Kanadě, Austrálii či Brazílii

Česká republika zruší po vstupu do Evropské unie víza pro občany některých zemí, například Kanady, Austrálie a také některých jihoamerických států. Rozhodla o tom ve středu vláda. Stát tímto krokem slaďuje českou vízovou politiku s Evropskou unií, do níž země vstoupí již tuto sobotu.

Z vládního materiálu ale vyplývá, že například Kanada a Austrálie budou po Češích víza i nadále vyžadovat, stejně jako Spojené státy. Česká republika zároveň očekává, že EU bude usilovat o zajištění bezvízového cestování Čechů do těchto zemí. Nevyužije ale, po vzoru ostatních nových členů EU, takzvané "solidární klauzule".

Prostřednictvím klauzule by mohla ČR například oficiálně žádat Evropskou radu o solidární postup ostatních členských států, mimo jiné možnost zavedení víz pro Kanadu, Austrálii a USA, vyplývá z materiálu. Solidární postup doposud žádný členský stát EU v případě vízové nerovnováhy nepoužil, uvádí vládní materiál.

Vstupem do EU Česká republika zruší víza také například Venezuele, Brazílii, Guatemale, Nikaragui, Salvadoru nebo Bruneji.

Co se týče Kanady, zavedla víza pro Čechy v roce 1997. Stalo se tak poté, co do této země začali hromadně odcházet čeští Romové, kteří tam žádali o azyl. K recipročnímu opatření, tedy zavedení víz pro Kanaďany, se Praha odhodlala až o čtyři roky později. S Austrálií mělo Česko doposud oboustranný vízový režim, tento kontinent ale hodlá vízový proces pro Čechy zjednodušit.

Naděje na zrušení amerických víz pro Čechy je nyní mizivá. Spojené státy naopak proceduru zpřísňují. Američané argumentují tím, že podle zákona nemohou víza zrušit zemi, která překračuje procentní limit zamítnutých žádostí o vízum. Z nováčků v EU má dohodu o bezvízovém styku s USA pouze Slovinsko.

(r)

obsah | Česká republika