Tramvaj od Porsche vyjela na pražské koleje

V pražských ulicích se - zatím ve zkušebním provozu - objevila nová nízkopodlažní tramvaj s designem Porsche. Celkem by hlavní město mělo získat od plzeňské Škody Transportation dvacet souprav. První cestující sveze tramvaj při testovacích jízdách na přelomu roku.

Souprava ve stříbrné a červené barvě měří přes 30 metrů. Uvnitř převládá bílá, béžová a šedá barva. Sedačky mají červené polstrování, jsou umístěny příčně i podélně. Uvnitř vozu je kamerový systém. Kamery jsou i venku; umožňují řidiči sledovat na monitorech provoz z obou stran tramvaje.

"Před časem jsme slíbili Pražanům, že každý z nich bude mít své Porsche. Nyní jsme slib splnili," řekl při slavnostním zahájení zkušebního provozu primátor Pavel Bém.

Tramvaj má z poloviny nízkou podlahu, což ocení hlavně postižení lidé a rodiče s kočárky. Podle radního pro dopravu Radovana Šteinera je to jediná tramvaj, která má pouze jeden stupeň při přechodu na vyšší podlahu. V jiných je schodů několik.

Souprava oblých tvarů budila při dnešní jízdě značnou pozornost lidí. Šteiner podotkl, že se nepotvrzují kritické hlasy, podle nichž je tramvaj příliš robustní. Spokojen byl i řidič Petr Koloničný. Podle něho je řízení příjemné, přístroje jsou přehlednější a vůz se chová na trati jistě.

Ještě letos by do Prahy měla dorazit další tramvaj a v dalších dvou letech jich bude celkem dvacet. Hodnota kontraktu činí přes miliardu korun.

Šteiner poznamenal, že cena tramvaje je až o pětinu nižší, než jakou nabízejí zahraniční výrobci. Škoda Transportation má opci na dodávku dalších 40 kusů. Praha opci podle radního zřejmě využije.

Tramvaj Škoda 14T může jet až šedesátikilometrovou rychlostí. Má pět článků spojených klouby. Je široká 2,4 a vysoká 3,3 metru. Podlaha je 35 centimetrů nad zemí. Do tramvaje se vejde 279 cestujících, z toho 69 jich může sedět.

Kdy vůz dostane od drážního úřadu homologaci, bude záviset na tom, jak dopadnou zkušební jízdy. Podle Šteinera se budou nové tramvaje objevovat hlavně na linkách, které jezdí po nové trati na Barrandov, a na lince číslo 3 mezi Modřany a Černým Mostem.

ČTK, iDNES

obsah | Česká republika