Budova Tesca v Praze se stala kulturní památkou

Bývalý pražský obchodní dům Máj se stal 2. října kulturní památkou. V současnosti historickou budovu vlastní společnost Tesco. Návrh na prohlášení za kulturní památku podal ministerstvu kultury v březnu historik architektury Rostislav Švácha. Architekt se bál, že vlastník budovy plánoval nejprve její demolici, poté rozsáhlou přestavbu.

"Rozhodnutí ministerstva může zkomplikovat plánovanou modernizaci tohoto obchodního domu. Naše plány, které zatím nejsou definitivní, počítají pouze s rekonstrukcí interiéru obchodního domu tak, aby splňoval stále rostoucí nároky zákazníků. Budeme se proto snažit tyto plány realizovat, i když to teď možná bude složitější," řekla mluvčí společnosti Tesco Jana Matoušková.

Prohlášení Máje památkou nebrání ani jeho úpravám. Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam, míní Švácha. Věří, že existují architekti, kteří by uměli navrhnout pietní rekonstrukci Máje - včetně původních autorů.

Tesco se ještě může odvolat

Obchodní dům Máj je podle ministerstva významným dokladem architektury 70. let 20. století, a to také v evropském kontextu, když navazuje na architekturu meziválečného funkcionalismu a předznamenává v interiéru architektonické pojetí stylu high-tech.

Rozhodnutí ministerstva zatím není pravomocné, účastníci řízení mají 15 dní na podání rozkladu od chvíle, kdy vyjádření dostali, poslední z nich doručenku převzal 13. října. Účastníkem řízení je také vlastník objektu, společnost Tesco, na jehož žádost bylo v létě řízení zastaveno a pokračovalo 1. září.

Obchodní dům Máj (dnešní Tesco)

Máj byl dokončen v roce 1975, vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček. Podle Šváchy architektura Máje rozvíjí podněty tohoto jedinečného díla, ale navíc pohotově reaguje na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high tech Renza Piana a Richarda Rogerse.

NOVINKY, ČTK

obsah | Česká republika