Šéfové české bezpečnosti rezignují

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek podal v pátek písemně svou rezignaci premiéru Vladimíru Špidlovi. Právu to potvrdily dobře informované zdroje, které si však nepřály být jmenovány. Šéf Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec stejný krok učinil již ve čtvrtek. Vláda obě rezignace přijala včera na uzavřeném jednání.

Oba šéfové klíčových bezpečnostních institucí, které disponují nejtajnějšími informacemi, ohlásili ve čtvrtek odchod poté, co se členové vlády po bouřlivé diskusi před třemi týdny shodli na potřebě jejich odvolání. Důvodem ke zbavení funkce měly být spory mezi oběma institucemi. Mezi politiky se však veřejně hovoří o tom, že Růžek i Kadlec se stali obětí vnitrostranické boje v soc. dem. Podle těchto spekulací se ministr vnitra Stanislav Gross chtěl po aférách s odposlechy svých telefonátů a hovorů ministra obrany Jaroslava Tvrdíka zbavit Růžka jako velkého spojence Špidly, a proto se rozhodl obětovat i svého chráněnce Kadlece.

Podle informací z bezpečnostních složek spory mezi BIS a NBÚ v posledních měsících nevznikaly a na jejich práci si nikdo nestěžoval.Kdo nahradí Kadlece? Zatímco Růžka ve funkci vystřídá jeho dosavadní náměstek Jiří Lang, tvrdší oříšek čeká vládu při obsazení funkce ředitele NBÚ. Jak vyplývá z dostupných informací, politici se zatím na žádném vhodném kandidátovi neshodli. Bezpečnostní úřad prozatímně povede Jan Mareš, který byl jediným Kadlecovým náměstkem.

NAĎA ADAMIČKOVÁ, MARIE KÖNIGOVÁ

obsah | Česká republika