Putin přiletěl na návštěvu Prahy

Ruský prezident Vladimir Putin včera odpoledne přiletěl na dvoudenní návštěvu České republiky. Na ruzyňské letiště v Praze dorazil asi s hodinovým zpožděním, protože se protáhl jeho předchozí program v Maďarsku. Z letiště se Putin vydal na Pražský hrad, kde jej přivítá jeho český protějšek Václav Klaus. Prezidenti mají jednat o ekonomice, kultuře, boji s terorismem i rozvoji vojensko- technické spolupráce. Za účasti obou hlav států budou podepsána také dvě memoranda a rámcová úvěrová smlouva. Na počest ruského hosta se konala na Hradě slavnostní večeře.

Putin přiletěl do Prahy z Budapešti. Jeho žena Ljudmila ho na cestě nedoprovází. Návštěva zaměstnává více než stovku policistů i české tajné služby. Šéf světové velmoci je v Praze na návštěvě po 13 letech. Putinův předchůdce Boris Jelcin se zde v roce 1993 setkal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

Putin a Klaus vedou jednání na Hradě v ruštině

V úvodu setkání Klaus řekl, že návštěva ruského prezidenta v Praze byla potřebná. Putinovi nabídl, aby jednali jen v ruštině. Ruský prezident to označil za poctu.

Dnes čeká hlavu Ruska jednání s premiérem Jiřím Paroubkem a šéfy obou parlamentních komor. Ministr zahraničí Sergej Lavrov, který Putina doprovází, se setká se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou. Podle ruské strany by návštěva měla povzbudit mezistátní vztahy i spolupráci mezi regiony.

Havel spolu s dalšími bývalými hlavami států a významnými světovými mysliteli zveřejnili před Putinovým příjezdem do Česka výzvu, v níž kritizují počínání Ruska v Čečensku. K nastolení otázky lidských práv během česko-ruských jednání dnes vyzvala Strana zelených, mezinárodní organizace Amnesty International (AI) i další sdružení.

Moskva v minulosti podrážděně reagovala na protesty, které zněly z Česka k tažení v Čečensku. Jisté ochlazení ve vztazích provázel vstup ČR do NATO i zavedení víz pro ruské občany po vstupu do EU. Nyní tyto problémy považují obě strany za překonané.

Na Pražském hradě vládla kvůli Putinovu příjezdu přísná bezpečnostní opatření. U kovových zátaras se zastavovali zahraniční turisté i Pražané. "Na Putina se těším. Líbí se mi, že sem přijel. Je to určitě lepší prezident, než byl Boris Jelcin. Nemyslím ale, že jeho návštěva změní něco ve vztazích," řekla Viktorija, která žije v Praze, ale pochází z Moskvy. Na setkání prezidentů se akreditovala stovka českých a zahraničních novinářů.

LIDOVKY, ČTK

obsah | Česká republika