Oběti okupace z roku 1968 odškodnění nedostanou

Oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 se v dohledné době nedočkají odškodnění. Poslanecká sněmovna dnes překvapivě už ve druhém čtení zamítla předlohu, kterou navrhli poslanci opoziční ODS a která měla odškodnění umožnit. Zamítnutí předlohy prosadili sociální demokraté a komunisté. Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý označil jejich hlasování za skandální.

Návrh ODS počítal s tím, že statisícovými a milionovými částkami v korunách by byli odškodněni příbuzní obětí okupace. ODS chtěla odškodnit všechny oběti okupace z řad občanů České republiky z doby od srpna 1968 do června 1991, kdy ze země odešli poslední sovětští vojáci.

Finančně odškodněni měli být přímí příbuzní občanů ČR, které okupanti zabili, a dále občané, kteří byli zraněni nebo znásilněni. Příbuzní zabitých měli podle ODS dostat jeden milion korun, zranění a znásilnění lidé s trvalými následky půl milionu korun a ostatní zranění občané 100.000 korun.

Komunisté byli proti

Výhrady k předloze měli při dnešním jednání hlavně komunisté. Varovali, že návrh může být zneužit k jiným účelům. Navrhli, aby se předlohou znovu zabývaly sněmovní výbory, avšak dolní komora tento návrh neschválila. Proto se pak komunisté připojili k návrhu sociálních demokratů předlohu rovnou zamítnout.

Zástupci nejsilnější vládní strany si myslí, že iniciativa ODS obsahuje řadu nedostatků, které by mohly způsobit mnoho problémů a možná i soudních sporů.

"Zákon jednoznačně neupravuje otázku prokazování poškození, otázku náhrady škody, vůbec neřeší situaci, kdy celá řada lidí již byla odškodněna. Obáváme se toho, že tato norma by byla spíše škodlivá. Navíc neobsahuje nezbytnost každého zákona, a to je vyčíslení dopadů na státní rozpočet," řekl poslanec ČSSD Michal Kraus.

Občanští demokraté ale tyto výhrady považují za zástupné, komunisté a sociální demokraté podle nich ve skutečnosti vůbec nemají zájem odškodnit oběti okupace. "Zcela jasně se ukázalo, že není vůle na straně levicových stran zastoupených v Poslanecké sněmovně odškodnit oběti okupace z roku 1968," prohlásil poslanec ODS Jiří Pospíšil. ODS už dříve připustila, že počet obětí okupace není dodnes přesně znám. Z oficiálních pramenů je podle ní zřejmé, že jen od začátku okupace 21. srpna 1968 do 9. září téhož roku zabili okupanti 72, těžce zranili 266 osob a lehce zranili 436 lidí.

Zavlečení do gulagů odškodnění dostali

Návrh poslanců ODS navazoval na jiné podobné předlohy, které parlament přijal po roce 1989. Například téměř před čtyřmi lety schválil parlament zákon, který umožnil finanční odškodnění příslušníků československých zahraničních armád a spojeneckých vojsk v letech 1939 až 1945 a vdovy a vdovce po nich. Zákon mimo jiné umožnil, aby každý, kdo bojoval v zahraničních armádách proti nacismu déle než jeden rok, dostal 120.000 korun. Za každý další měsíc nad jeden odsloužený rok mu připadlo 1000 korun.

Více než rok starý je zase zákon, který umožnil odškodnit občany, kteří byli ve 40. a 50. letech minulého století odvlečeni do sovětských internačních táborů. Za každý měsíc internace dostali 12.000 korun. Pokud již nežijí, připadlo odškodnění pozůstalým.

LIDOVKY

obsah | Česká republika