Objev českých vědců ulehčí diabetikům život

Čeští vědci objevili způsob, jak u lidí po transplantaci ostrůvků ve slinivce břišní odhalit, že hrozí jejich poškození. To lékařům umožní včas zahájit léčbu, která funkci ostrůvků obnoví. V Langerhansových ostrůvcích se tvoří inzulín. Když diabetik dostane místo svých nefunkčních nové, nemusí už brát inzulín injekčně.

"Je to velký úspěch našeho týmu, objev obhájili minulý týden na světovém setkání odborníků na diabetologii a zobrazovací metody ve Washingtonu," řekl ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Štefan Vítko.

Metodu vyvinuli a na zvířatech odzkoušeli přednosta kliniky diabetologie IKEM František Saudek s Janem Křížem z kliniky. Od nich ji převzali odborníci z ženevské univerzity ve Švýcarsku a zobrazili ostrůvky i u člověka. "Do těla se vpraví kontrastní látka s obsahem železa, která se zobrazí na magnetické rezonanci," popsal Vítko.

"Je to poprvé na světě, co se to podařilo. Snažili se o to lékaři na Harvardu, museli ale uznat, že jsme byli první," dodal. Podle Vítka budou mít z objevu prospěch i čeští pacienti - metoda se bude v IKEM běžně provádět.

"O spolupráci a použití naší metody projevují vážný zájem přední světová pracoviště," dodal Saudek. Vítá, že se jeho týmu dostalo za několikaletou práci ocenění, ale ještě mnohem více to, že metoda dává naději na zlepšení výsledků ostrůvkových transplantací.

Transplantace pomůže u cukrovky prvního typu

Ostrůvky se do těla dostanou infúzí, jako když se dává krev, samy si najdou cestu do slinivky. Transplantace přináší řešení diabetikům, u nichž se inzulín netvoří. Není pro ty, jimž se tvoří, ale tělo ho neumí využít. Pacient s novými ostrůvky je vlastně vyléčený, musí jen brát léky na potlačení imunity, protože má v těle cizí tkáň.

Vývoj metody umožnila spolupráce diabetologů a specialistů na magnetickou rezonanci IKEM a Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Výbor České diabetologické společnosti udělil Křížovi cenu za publikaci článku o metodě v americkém odborném časopise Transplantation.

V Česku je přes 700 000 diabetiků. Cukrovka prvního typu, kdy se v těle netvoří inzulín, postihuje zejména mladé lidi a děti. Nemocí trpí zhruba pět procent diabetiků.

NOVINKY, ČTK

obsah | Česká republika