Pavel Nedvěd skončil v reprezentaci

Motor české fotbalové reprezentace zhasl. Dosavadní kapitán výběru trenéra Brücknera Pavel Nedvěd v pátek oznámil, že se vzdává reprezentačního dresu. Záložník Juventusu, který se od evropského šampionátu v Portugalsku potýká se zdravotními problémy, to oznámil prostřednictvím svého manžera Zdeňka Nehody vedení Českomoravského fotbalového svazu.

Nedvěd oznámil své rozhodnutí v dopise předsedovi fotbalového svazu. Jako důvod ukončení reprezentační kariéry uvedl přetrvávající zdravotní problémy, ale také způsob, jakým byla jeho dočasná absence v národním týmu komentována v médiích i mezi fanoušky.

Podle informací ČTK však mohl jeho rozhodnutí urychlit trenér Karel Brückner, který ho chtěl mít k dispozici už na nejbližší zápasy. Reprezentační kouč Nedvěda navštívil v neděli v Turíně a striktně trval na tom, aby kapitán přiletěl na příští kvalifikační dvojutkání s Rumunskem a Arménií.

Dvaatřicetiletý záložník chyběl již při utkání s Nizozemskem, které český tým v Amsterodamu prohrál 0:2. Jeho absence vyvolala mezi fanoušky bouřlivé diskuse, protože v barvách svého klubu dál září v Lize mistrů i v italské soutěži. Sám hráč to vysvětluje tím, že mu zraněné koleno neumožňuje plnou zátěž. K zápasům prý nastupuje jen díky injekcím proti bolesti.

Držitel Zlatého míče pro nejlepšího evropského fotbalistu loňského roku minulý týden oznámil, že svou reprezentační kariéru přeruší dočasně do doby, než doléčí koleno, zraněné na Euru při semifinálovém střetnutí s Řeckem.

"Po dobu přetrvávání zdravotních potíží a po celou dobu léčby budu nastupovat vždy po dohodě s lékařem a trenérem Juventusu pouze za turínský klub," prohlásil před týdnem Nedvěd.

"Vždy jsem se snažil odvést stoprocentní výkon a nepředpokládal jsem, že moje rozhodnutí dočasně přerušit činnost v reprezentaci budou provázet taková obvinění a ničím nepodložená dvojsmyslná vyjádření," posteskl si v pátek vůdce týmu.

Místo reprezentace rehabilitace

Brückner se se ztrátou klíčového hráče pro podzimní část kvalifikace nechtěl smířit. Turín údajně opouštěl s prohlášením, že Nedvěda do nominace příští středu určitě zařadí. Kdyby na jeho účasti svaz trval a hráč se omluvil kvůli zranění, nesměl by hrát ani za Juventus. To podle hráčova právníka Bronislava Šeráka mohlo urychlit Nedvědovo rozhodnutí vzdát se reprezentace.

Brückner ve svazovém prohlášení tvrdí, že z Itálie odlétal s příslibem, že před každou nominací na jednotlivé utkání probere s Nedvědem jeho zdravotní stav. "Podle něj jsme se měli domlouvat na jeho další účasti v mužstvu. Pavlovo dnešní rozhodnutí mě tudíž překvapilo, beru to jako realitu," prohlásil reprezentační trenér.

"S trenérem byli dohodnuti, že nebude na podzim povoláván, ale teď ho pan Brückner chtěl mít k dispozici za každou cenu. Odlétal s tím, že ho stejně povolá, přestože ho Nedvěd ujišťoval, že určitě nepřiletí," řekl ČTK Šerák. Juventus podle jeho slov pro svého nejlepšího hráče už na reprezentační přestávku zajistil rehabilitační program.

Okolnosti mrzí

"Velmi mne mrzí, za jakých okolností a jakou formou se s reprezentací loučím a pevně věřím, že mí bývalí spoluhráči i fanoušci budou můj postoj respektovat a když ne hned, tak postupem času ho pochopí," uzavřel Nedvěd. Zdůraznil, že neodchází jako "zhrzený" hráč a popřál českému fotbalu další úspěšná léta.

Předsedu ČMFS Jana Obsta Nedvědovo rozhodnutí mrzí. "Je nám líto, že hráč tak výjimečných kvalit, nehodlá zatím pokračovat v reprezentační kariéře," uvedl Obst s tím, že pokud by v budoucnu Nedvěd svůj postoj přehodnotil a byl by trenérem národního mužstva nominován, nic nebude bránit jeho opětovnému startu v dresu fotbalové reprezentace.

Hráči: Bude nám chybět vůdce na hřišti i kamarád

Zklamání a lítost cítí po oznámení konce reprezentační kariéry Pavla Nedvěda jeho spoluhráči z národního týmu. Shodují se, že takové rozhodnutí nečekali a podle svých slov je zarmoutilo. Jedním hlasem ovšem dodávají, že jej bez výhrad respektují.

"Je to pro mě novinka, vůbec jsem o tom nevěděl. Jsem hodně překvapený," reagoval reprezentační obránce Marek Jankulovski na zprávu o Nedvědově konci v reprezentaci. Opora italského Udine prý čekala, že Nedvěd týmu v kvalifikačních bojích o postup na světový šampionát pomůže.

"Pavel asi měl důvody, proč se takto rozhodl a my to musíme vzít. Bude nám moc chybět - jako jedinečný vůdce a tahoun, ale také jako náš kamarád," podotkl Jankulovski. "Ale každopádně to je smutné, že to přišlo už teď, je to ztráta pro fanoušky a celý český fotbal. Teď se musíme semknout a Pavla nahradit," uvažoval Jankulovski.

Rosický: Určitě dobře ví, co dělá

Podobně uvažoval záložník Tomáš Rosický, který je považován za Nedvědova nástupce. "Je to velká škoda, ale jeho verdikt je třeba akceptovat. Já ho chápu, určitě moc dobře ví, co dělá."

Hráč Borussie Dortmund připomněl, že Nedvěd není prvním třicátníkem, který po mistrovství Evropy oznámil konec v reprezentaci. "Nápor na hráče, kteří hrají fotbal na nejvyšší úrovni už tolik let a velký počet zápasů je obrovský," upozornil Rosický, že český kapitán jen rozšířil řadu špičkových fotbalistů, které pohltila velká zátěž.

Baroš: Musíme se prát i bez Méďi

Milan Baroš tuší, že najít náhradu za nejlepšího fotbalistu Evropy nebude nic jednoduchého. "Nahradit takového hráče bude hrozně těžké, v současné chvíli to snad ani nejde... Ale nic nám nezbývá, musíme se prát i bez Méďi," řekl útočník anglického Liverpoolu. "Takhle to ve fotbale prostě chodí. Někdo odchází, další přicházejí; takhle se na to musíme dívat i my."

Nejlepší kanonýr nedávného Eura nechtěl příliš spekulovat o tom, co Nedvěda k rozhodnutí o konci reprezentační kariéry vedlo. "Je to jeho věc a on ví sám nejlíp, proč se tak rozhodl. Nám nezbývá, než to plně respektovat. Je to skvělý hráč a pro nároďák odvedl spoustu dobré práce," uvažoval Baroš.

Ujfaluši: Zdraví má přednost

Zklamání netajil ani stoper Tomáš Ujfaluši. "Je to rána. Pavel byl přece jenom jen jeden - byl to náš kapitán a vůdce," prohlásil. "Byl jsem přesvědčený o tom, že se Pavel do týmu vrátí, až se definitivně uzdraví. Je těžké k tomu říkat něco víc, musíme to teď zvládnout i bez něj," přemýšlel obránce Fiorentiny.

Ujfaluši našel pro Nedvědovo rozhodnutí pochopení. "Pokud jde o zdraví, tak Pavlovu kroku musí každý rozumět a není se o čem bavit. A oni toho mají v Juventusu opravdu hodně," dodal.

Grygera: Musíme se s tím vypořádat

Záložník Roman Týce prý také ani v koutku duše nepomyslel na to, že by Nedvěd mohl definitivně ukončit reprezentační kariéru už nyní. "Hodně mě to překvapilo. Když o tom začal mluvit před měsícem, tak jsem myslel, že o konci přemýšlí jen pod dojmem momentálního zranění," poznamenal středopolař Mnichova 1860.

Obránce Ajaxu Amsterodam Zdeněk Grygera s Nedvědem mluvil minulou středu chvíli poté, co hvězda turínského Juventusu rozhodla vzájemný zápas v Lize mistrů. "Teď jsem překvapený. Ale on sám asi ví nejlépe, co ho k takhle zásadnímu rozhodnutí vedlo. A nikdo nemá právo jej zpochybňovat," uvažoval Grygera. "Je to pro reprezentaci složitý okamžik, protože Pavel byl nenahraditelný. Ale teď je na nás, abychom se s tím vypořádali," doplnil Grygera.

SPORT.CZ

obsah | Česká republika