Děti v Pelhřimově vytvořily největší živou kraslici

Kniha rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den má další zápis. Na Masarykově náměstí se podařilo sestavit největší kraslici vytvořenou z lidské mozaiky. Do obrazce o rozměrech 20 krát 10 metrů se vměstnalo 940 dětí ze všech pelhřimovských základních škol.

"A je tu další rekord," oznámil po hodině a čtvrt sestavování obrazce Luboš Rafaj z agentury evidující všechna česká nej.

"Už mě docela bolí nohy. Ale hlavně, že jsme to dokázali," radostí přemohl únavu Jirka. Byl jedním z těch, kteří se na vytvoření obrazce podíleli.

Všechny děti byly oblečené v tričkách, jejichž barvu si ve škole odhlasovaly. Každá škola měla svou vlastní barvu, někteří byli v bílém, jiné v červeném, modrém nebo žlutém.

Po nastoupení do předem určených pozic vytvořili z výšky viditelný útvar. "Modrá špička se otočí směrem ke kostelu a popojde o dva kroky dopředu. Vy žlutí na obvodu, roztáhněte se, ať obepnete celý obrazec," dirigoval celé seskupení mikrofonem Luboš Rafaj.

Obraz musel být pečlivě až puntičkářsky sestaven. Na zemi měly přitom děti předkreslen pouze obrys obrazce. "Kdo někdy s dětmi dělal, ví, že práce s nimi není jednoduchá. Když jednomu řeknete udělej pět kroků, udělá to i dvacet dětí kolem," usmíval se po zapsání Rafaj.

V knize rekordů se tak objeví zcela nový zápis. Podobný pokus nikdo před tím neučinil, pouze neoficiálně a z recese kdysi dávno skupina studentů. A při tom ještě v úterý večer mohlo být vše jinak. "Stáli jsme na náměstí, na zemi ležela vrstva sněhu, hustě sněžilo a obloha byla úplně černá. To jsme nevěděli, co bude. Naštěstí se vše povedlo," pochvaloval si Luboš Rafaj.

(vok), MF DNES

obsah | Česká republika