V Česku přibývá dětských alkoholiků, varují lékaři

Je jim čtrnáct let a už za sebou mají zkušenost jako málokterý dospělý člověk. Až do bezvědomí se přímo v centru Vsetína totiž opil čtrnáctiletý chlapec. S čtyřmi promile alkoholu v krvi skončil na oddělení ARO ve vsetínské nemocnici.

Vážné problémy měl i jeho stejně starý kamarád, ten měl v krvi "jen" tři promile. "Tak velké množství alkoholu může být smrtelná dávka," reagoval František Vachala ze vsetínské kriminální policie.

Dnes už chodí oba chlapci opět do školy. Číšník, který jim alkohol po celý večer naléval, dostal výpověď. Policisté ho navíc stíhají pro podezření z trestného činu nalévání alkoholu mladistvým.

Takovéto případy nejsou ničím ojedinělým. Výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách totiž ukazují, že Česká republika je v pomyslném žebříčku v konzumaci alkoholu u studentů na předních místech v Evropě.

"Děti pijí mnohem víc. Dnes již není výjimkou, že začnou s požíváním alkoholu už na základních školách," říká primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor. Jeho slova potvrzuje i ředitelka Dětské psychiatrické léčebny Opařany na Táborsku Iva Hodková. Zde měli za loňský rok několik případů dvanáctiletých dětí, které s alkoholem měly problémy. "Měli jsme tady také třináctiletou dívku, která pila tři litry stolního vína denně. Říkala nám, že to je fajn, protože má potom uvolněnou, příjemnou náladu," vzpomíná Hodková.

Podle Karla Nešpora je důvodů, proč děti pijí stále více alkoholu, hned několik. Jedním z nich je například to, že rodiče tráví se svými dětmi málo času a ty jsou bez dozoru často celý den.

Nejvíce alarmující je snadná dostupnost alkoholu. "Pro děti není problém koupit si v samoobsluze pivo nebo víno," tvrdí Nešpor.

Iva Hodková dodává, že dnes děti navíc vypadají mnohem starší, než kolik jim doopravdy je. "Toto se týká hlavně dívek," upřesnila.

Odborníci poukazují i na nízké ceny za alkohol. "Pivo a víno je u nás levnější než jinde v Evropě. Dalším problémem je i přímá a nepřímá reklama, která se na děti valí ze všech stran," dodal Nešpor.

A Ladislav Csémy z pražského psychiatrického centra upozorňuje: "Nejčastěji pijí děti alkohol v baru nebo hospodě a na diskotéce. To je vzhledem k jejich věku zarážející, protože alkohol se mladším osmnácti let prodávat nesmí." Není proto divu, že v jedné z evropských studií se česká mládež umístila v pravidelné konzumaci alkoholu na třetím místě, za Dánskem a Rakouskem.

Karel Nešpor doporučuje rodičům, aby se svými dětmi mluvili o nebezpečí alkoholu co nejdříve. Pokud má jejich dítě mezi sedmi a dvanácti lety, radí jim Nešpor, aby informace dětem byly co nejkonkrétnější. "Je třeba pokračovat ve zdůrazňování hodnoty zdraví a vštěpovat jim přání být zdráv," říká Nešpor.

PAVLA KUBÁLKOVÁ, JAN FILGAS

obsah | Česká republika