Ředitelem ČT byl zvolen moderátor Jiří Janeček

Česká televize má po více jak půl roce opět generálního ředitele. Ve středu večer se jím stal moderátor a pověřený ředitel zpravodajství ČT Jiří Janeček. V tajné volbě dostal 11 z 15 hlasů radních. Ve finále tak porazil režiséra, scénáristu a producenta Jaroslava Hykla a někdejšího náměstka ministra kultury, hudebníka a zpěváka Michala Prokopa.

Janeček zdůraznil ve své prezentaci vztah pracovníků k firmě. Podle Janečka je nezbytné nastavit transparentní motivační systém a kariérní řád. Inicioval by přísný personální audit, je pro snížení počtu zaměstnanců. Prověřil by také spolupráci televize s externími firmami.

Prozatímní šéf zpravodajství by změnil současný producentský systém, tedy řízení projektů šéfdramaturgem a šéfproducentem. Dva řídící pracovníky by měl kvůli vyjasnění odpovědnosti nahradit jeden. Zřídil by post přímého zástupce generálního ředitele, který by měl spíše funkci výkonnou.

"Jsem velice spokojen s touto volbou. Pan Janeček ve veřejném slyšení přesvědčil i ty, kteří dosud váhali, že o televizi hodně ví. Přesvědčil však už dříve, že umí i řídit," řekl Právu místopředseda rady Ladislav Miler. "Janeček dokáže navíc vyjít s lidmi," dodal.

Spokojen s výsledkem volby byl i další místopředseda Rady ČT Bohumil Fanta. Radní Helena Fibingerová Právu řekla: "Jako radní jsme dokázali, že se umíme domluvit a že Jiří Janeček je člověk, s nímž skončí provizórium v České televizi. Jako radní ho budu podporovat," dodala.

Tajné schůzky

Celé středeční odpoledne probíhala jednání různých členů rady mezi sebou, v sále byla cítit značná nervozita. Podle informací Práva, které se průběžně dotazovalo jednotlivých radních v přestávkách výběrového řízení, jak se volba vyvíjí, někteří radní změnili v průběhu zasedání rady názor až třikrát.

Jak Právo zjistilo, v úterý večer se sešla neformální schůzka části radních v jednom z pražských hotelů. Mělo jít o skupinku asi pěti lidí, svou účast na ní však Právu popřeli předseda rady Jan Mrzena či radní Milan Horálek a Jiří Presl. Radní Jana Šilerová řekla, že jí nevadí, jestli se někteří její kolegové mezi sebou neformálně scházejí. Celé výběrové řízení na nového generálního ředitele České televize doprovázel velmi silný lobistický tlak na všechny členy Rady ČT.

Málem se nehlasovalo

Rada České televize ještě před veřejnými slyšeními kandidátů na generálního ředitele veřejnoprávní televize zvažovala zrušení celé soutěže. Zařazení nového bodu na jednání rady, která by ve středu měla šéfa televize ze sedmi postupujících kandidátů vybrat, navrhl člen rady Milan Badal.

Rada o zrušení soutěže diskutovala, ale nakonec se rozhodla k tomuto bodu nepřijmout žádné usnesení. Impulzem pro Badalův návrh bylo podle jeho slov nedávné prohlášení ministra kultury Pavla Dostála pro tisk, že současná patnáctičlenná rada by neměla ředitele volit a soutěž by měla zrušit.

Sněmovna by totiž měla na podzim projednávat nové znění zákona o ČT, na jehož základě by měli radu nově volit nikoli jen poslanci jako dosud, ale z třetiny Senát, Sněmovna a premiér. Pokud zákonodárci návrh schválí, činnost současné rady skončí a bude zvolena nová.

Ředitelé České televize od roku 1992

23. 3. 1992 až 31. 3.1998 Ivo Mathé

4.1998 až leden 2000 Jakub Puchalský

1. 2. 2000 až 21. 12. 2000 Dušan Chmelíček

22. 12. 2000 až leden 2001 Jiří Hodač únor 2001 až 15. 11. 2001(prozatímní ředitel)

15. 11. 2001 až 27. 11. 2002 (generální ředitel) Jiří Balvín 27. 11. 2002 až 17. 7. 2003 (prozatímní ředitel) Petr Klimeš od 17. července 2003 Jiří Janeček

Rozhovor s J. Janečkem

Překvapilo vás zvolení , nebo jste to snad čekal?

Překvapilo. Žádnou radostí jsem neskákal, protože jsem si ihned uvědomil, že to nebude žádná slast, ale tvrdá řehole.

Co bude vaším prvním úkolem v nové funkci?

Ustanovit nový management. Chci navázat na to dobré, co udělal můj předchůdce, prozatímní ředitel Petr Klimeš. Ale s některými lidmi se holt budu muset rozloučit. Ale nechtějte po mě teď, ihned po volbě, jména. Každopádně přijde nový a velmi razantní člověk, který bude mít v ČT na starosti strategii a restrukturalizaci.

Řekl jste mi, že moderovat Události přestanete. A co hodláte dělat s funkcí ředitele zpravodajství?

Hodlám jmenovat za sebe nového člověka. Je to profesionál. Ale opět, jméno neřeknu, ještě jsem mu to nestačil sdělit.


Jiří Janeček

se narodil 24. května 1956 v Jindřichově Hradci. Vyučil se chemikem, pracoval jako dělník v chemickém průmyslu a při zaměstnání vystudoval střední školu. Po maturitě v roce 1979 pracoval ve výzkumu a redigoval podnikové noviny a rozhlas. Od roku 1983 byl redaktorem okresních novin, v letech 1985 až 1989 dálkově vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze. Po jejím absolvování nastoupil do regionálního zpravodajství Československé televize.

Začínal jako krajský zpravodaj v Táboře, později se stal i moderátorem a v posledních letech moderuje nejvýznamnější zpravodajskou relaci Události.

Jeho poklidnou kariéru v minulosti narušilo jen předloňské odhalení, že spolu s kolegyní Ivetou Toušlovou spolupracoval s agenturou R.P.A., pro kterou v roce 2000 vedli mediální školení primátora, náměstků a radních havířovské radnice. Další spolupráci s agenturou jim ale tehdejší šéfredaktor zpravodajství Zdeněk Šámal nepovolil a oni v této činnosti nepokračovali.

Od roku 1983 je ženatý, má dva syny.

JANA PERGLEROVÁ JIŘÍ JANEČEK

obsah | Česká republika