Vyjednávání o nové vládě zastavil fotbal

Pondělní úvodní utkání českých fotbalistů na mistrovství světa v Německu proti týmu USA dalo zapomenout na složitou povolební situaci v Česku. Zatímco v předcházejícím týdnu neuplynul jediný den, kdy by neprobíhala vzájemná jednání předsedů stran, prezidenta či dalších ústavních činitelů o možné budoucí podobě vlády, v pondělí hlavní političtí aktéři se správě věcí veřejných nevěnovali a vydali se do Gelsenkirchenu na fotbal.

Na stadiónu v Gelsenkirchenu souboj českých a amerických fotbalistů sledují tři zřejmě nejdůležitější figury současného politického vývoje v ČR. Vedle dosluhujícího premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka vyrazili do Německa také prezident Václav Klaus a předseda ODS Mirek Topolánek, jehož po vítězství občanských demokratů ve volbách pověřil Klaus jednáním o sestavení nové vlády.

Neshody provázely i samotný odjezd vrcholných českých politiků do dějiště zápasu. Premiér Paroubek uvedl, že nabídl Topolánkovi společnou cestu letadlem, ale šéf ODS jeho nabídku odmítl s tím, že jede s přáteli autem. Zároveň premiérovi vyčetl, že letí "ostentativně" vlastním speciálem, když by bylo symbolicky i finančně vhodnější, aby letěl společně s prezidentem Klausem.

"Pan prezident mě nějak nepřibral na palubu. Řekl mně, že bych měl jet v jiném termínu. Tak si myslím, že přece jenom není můj nadřízený," reagoval Paroubek.

Rivalové se shodnou: Češi do toho!

Přestože v předvolební době byly vztahy šéfů obou nejsilnějších stran více než napjaté, na podpoře českého reprezentačního mužstva se shodnou. Slávista Paroubek i baníkovec Topolánek prohlásili, že věří v úspěch Brücknerova týmu.

Premiér Paroubek a prezident Klaus mají v pondělí na programu také setkání s předsedou organizačního výboru šampionátu a fotbalovou legendou Franzem Beckenbauerem.

NOVINKY

obsah | Česká republika