Extrémní armádní závod už vyřadil pět týmů

Z extrémního armádního závodu Winter Survival, který probíhá v Jeseníkách, odstoupilo ze zdravotních důvodů a kvůli špatné orientaci v terénu už pět družstev. Po polovině soutěže, která nemá nikde na světě obdoby, tak pokračuje už jen třináct z původních osmnácti týmů.

Extrémní armádní závod, který o víkendu odstartoval v Jeseníkách, pokračuje královskou dvoudenní etapou. Na start druhé etapy se týmy postavily hned v úterý ráno. Celý den pak podle mapy a indícií musely nepřístupnými svahy Jeseníků urazit zhruba třicetikilometrovou vzdálenost až na místo, kde přenocovaly ve volné přírodě. "Dneska se cítíme lépe, než při úvodních sjezdech. Zatím se nám disciplíny daří, sil je pořád dost. Úspěchem bude, když závod dokončíme," řekl Tomáš Christ z týmu Výcvikového střediska v Přerově.

Pokud si armádní závod Winter Survival vydobyl nálepku extrémní, pak právě kvůli této tradičně nejtěžší dvoudenní etapě. Silný vítr, mráz a sněžení, které provázelo několik předchozích ročníků, vystřídalo letos v Jeseníkách slunečné počasí.

Závodníkům však ztěžuje pohyb po jinak nepřístupných svazích hor hluboký a přemrzlý sníh. V některých místech jsou až dvoumetrové závěje.

"Není to jenom o fyzické síle, ale jde o kompletní demonstraci znalostí a použití vybavení a výstroje," konstatoval Christian Jud z rakouského týmu horských vůdců a záchranářů. Právě jeho tým zatím vede; v minulých dvou ročnících zvítězil.

Ze soutěže odstoupilo už pět týmů

Jako první ze soutěže odstoupili hned v úvodní pondělní etapě chrudimští výsadkáři, když se jeden ze členů týmu zranil při měřeném sjezdu v okolí Pradědu. "Zbývající dva týmoví kolegové v závodě pokračují, ale mimo soutěž," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Po prvním dni nejnáročnější druhé etapy ze závodu odstoupila další čtyři družstva. Těsně před cílem prvního dne dvoudenní etapy odstoupil slovenský tým z Akademie ozbrojených sil v Liptovském Mikuláši.

"Lékař konstatoval, že nejde o nic vážného. Jeden ze závodníků je nachlazený a má teplotu. To mu však brání dál naplno soutěžit," konstatoval Pazdera.

Ze zdravotních důvodů pak lékař nedoporučil pokračovat jednomu ze závodníků ze 102. průzkumného praporu v Prostějově. Stěžoval si na dýchací potíže. Organizátoři jej převezli z místa, kde závodníci nocují ve volné přírodě, na horskou chatu Ovčárna. "Závod tím pro družstvo končí," uvedl Pazdera.

Otlaky na nohou jednoho ze členů týmu pak vyřadily ze soutěže i družstvo z Výcvikového střediska v Přerově. Na špatnou orientaci v terénu pak doplatila trojice budoucích pilotů z Univerzity obrany v Brně. Družstvo na trati zabloudilo a nestihlo by v časovém limitu splnit všechny disciplíny prvního dne etapy.

V extrémním závodě tak pokračuje už jen třináct z původních osmnácti družstev. Po první etapě zatím vedou rakouští horalé ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu.

Noc strávili závodníci ve sněhu

Noc na středu strávili závodníci ve stanech zapasovaných do sněhu poblíž Videlského sedla. Ráno startují do druhé části nejnáročnější dvoudenní etapy. Čeká je opět třicet kilometrů horským terénem a řada horolezeckých disciplín. Mezi nejnáročnější disciplíny na trase prvního dne etapy patřilo zdolání zamrzlého vodopádu. Zhruba dvanáctimetrový ledopád závodníci překonávali pomocí cepínů a lezeckých želez na botách.

"Ten byl dost těžký, protože kdo tady v České republice normálně leze po ledu. Cepínama musíte zasekávat a mačkama zakopávat do ledu, ale nakonec to šlo," řekl Petr Ševčík z družstva Hradní stráže.

Jeho tým dorazil do cíle první etapy ještě za světla. "Je lepší počasí, nejsou extrémní teploty pod nulou a hlavně je ještě světlo. Jinak se jde se zátěží neprostupným terénem za světla a jinak ve tmě. Měli jsme i štěstí. Zítra se to může obrátit a můžem přijít poslední," popsal své dojmy z prvního dne etapy.

Po několika ročnících survivalu, které už s kolegy absolvoval, se cítí fyzicky dobře. Jakmile postaví stan, připraví si jídlo. Za celý den totiž snědl pouze jeden banán, přiznal. "Jasně, že to nestačí, ale na trase nemám hlad. Člověk spíš potřebuje hodně pít, než jíst," dodal.

NATOAKTUAL.CZ

obsah | Česká republika