V žebříčku FIFA se Češi vyhoupli za vedoucí Brazílii

Česká fotbalová reprezentace poskočila ve světovém žebříčku FIFA na druhé místo za vedoucí Brazílii. Ještě minulý měsíc figuroval národní tým na čtvrté pozici, ale dvě výhry ve světové kvalifikace proti Finsku a v Andoře jej katapultovaly hned za úřadující světové šampiony. Češi byli ve světovém žebříčku druzí naposledy v květnu 2000. Se současným ziskem 783 bodů ztrácejí na Brazílii 51 bodů.

Na třetí pozici zůstává Argentina, Francie klesla z druhého místa na čtvrté. O dvě příčky si polepšili i Nizozemci - soupeři české reprezentace ve světové kvalifikaci jsou nyní pátí.

Svěřencům trenéra Karla Brücknera na stříbrný stupínek pomohla série posledních šesti utkání, ve kterých nepoznali hořkost porážky. Češi naposledy prohráli loni v září ve světové kvalifikaci v Nizozemsku 0:2, ale pak se při každé příležitosti radovali z výhry.

Reprezentace v kvalifikaci nejprve porazila Rumunsko a kalendářní rok 2004 uzavřela výhrami v Arménii a Makedonii. Do letošního roku Brücknerův tým vstoupil vítězstvím v přátelském utkání ve Slovinsku a v březnu si poradil i s Finskem a Andorrou.

Soupeři české reprezentace si vesměs pohoršili

Soupeři české reprezentace v kvalifikaci si s výjimkou Nizozemska vesměs pohoršili. Rumuni a Finové klesli shodně o jedno místo na 30. respektive 37. místo, Makedonie ztratila dvě příčky a nyní je na 96. pozici. Arménie zůstala na 120. místě.

V žebříčku naopak výrazně poskočilo Slovensko. Tým kouče Dušana Galise v březnových kvalifikačních zápasech vyhrál v Estonsku, remizoval s úřadujícími vicemistry Evropy z Portugalska a v hodnocení poskočil o šest míst na 48. pozici.

FIFA sestavuje žebříček každý měsíc na základě složitého bodovacího systému. V něm hrají roli nejen vítězství, remízy a porážky, ale i důležitost zápasu, síla soupeře, počet vstřelených a inkasovaných branek i skutečnost, jestli tým hrál doma, nebo venku.

SPORT.CZ

obsah | Česká republika