Pětina Čechů věří, že Česko je lepší než EU

Téměř pětina Čechů si myslí, že je na tom česká ekonomika lépe než průměr Evropské unie. Téměř dvě třetiny lidí naopak považují ekonomickou situaci v ČR za špatnou. Vyplývá z předprázdninového průzkumu Eurobarometr, který ve středu zveřejnila Evropská komise.

Podobně jako ve většině dalších zemí EU vadí i Čechům nejvíce vysoká nezaměstnanost. Nespokojenost se situací na evropských trzích práce vyjádřilo téměř 80 procent obyvatel unie. V ČR vysokou nezaměstnanost kritizuje 85 procent lidí a na Slovensku dokonce 94 procent. Devět procent Slováků si naopak myslí, že se lidé v jejich zemi mají lépe než průměrný občan EU.

Skepticky se Češi dívají i na sociální podmínky, které jim stát zajišťuje. Naopak spíše příznivě lidé v unii hodnotí kvalitu života, svoji finanční situaci, stav životního prostředí či stav ekonomiky celé EU.

V lepší budoucnost však věří většina českých oslovených respondentů, neboť doufají, že za pět let na tom bude ekonomika EU i kvalita jejich života lépe než dnes. Asi 35 procent z nich věří, že se EU do roku 2010 stane nejsilnější ekonomikou světa; na Slovensku to je dokonce téměř polovina lidí.

Tento cíl přitom již pokládají za nereálný i unijní politici, kteří ustoupili od ambiciózní Lisabonské strategie, v níž byl tento požadavek zakotven.

Lepší kvalita života, ale horší ekonomika oproti USA

Největší část dotázaných soudí, že je kvalita života v EU vyšší než v USA či Japonsku, unijní ekonomice se však prý daří hůře. Mezi obyvateli EU jsou ale podle průzkumu i hodně velcí skeptici. Asi 14 procent dotázaných si myslí, že se v EU žije hůře než v Číně, desetina lidí dokonce pokládá za lepší kvalitu života v Indii. Při srovnání s USA si většina Evropanů včetně Čechů myslí, že EU zaostává v inovačních technologiích, lékařském i ostatním vědeckém výzkumu či zakládání společností. Naopak za lepší považuje ochranu životního prostředí, zdravotnictví, sociální politiku, systém vzdělávání či boj proti diskriminaci.

ČTK

obsah | Česká republika