Desetibojař Roman Šebrle Atletem roku

Desetibojař Roman Šebrle vyhrál podle očekávání anketu o nejlepšího českého atleta uplynulé sezony. Z celkem 89 trenérů, funkcionářů a novinářů jej na první pozici nedali jen tři.

Světový rekordman získával v letošním roce z českých atletů medaile sám - na halovém mistrovství světa v Birminghamu skončil třetí a na otevřeném světovém šampionátu v Paříži vybojoval stříbrnou medaili.

Šebrle získal v anketě 885 bodů, druhé místo za ním obsadila diskařka Věra Pospíšilová, která obdržela 733 bodů. Třetí skončil oštěpař Jan Železný (719) a čtvrtý desetibojař Tomáš Dvořák (641). Nejlepším juniorem je výškařský mistr Evropy své věkové kategorie Jaroslav Bába, v hlavní anketě pátý. Trenérem roku se stal Šebrleho kouč Dalibor Kupka, Objevem roku byla zvolena Zuzana Hejnová.

"Je to Atlet roku, takže je to pocta, vážím si toho. Kdybych nevyhrál, podivil bych se, ale bylo by mi to šumafuk," tvrdil úspěšný obhájce vítězství v tradiční anketě. "Ale více by mě těšilo, kdybych vyhrál někde jinde, třeba na mistrovství světa v Paříži," připomněl letošní šampionát, na němž jej porazil Tom Pappas z USA druhou pozici. Šebrle byl spolufavoritem ankety také v roce 2001, v němž vytvořil světový rekord (9026 bodů), ale nakonec skončil za tehdejším mistrem světa Janem Železným druhý. "Tehdy mi to docela vadilo, ale od té doby se na ankety dívám trochu jinak. Beru to jako příjemnou společenskou záležitost," prohlásil atlet pražské Dukly. Loni se stal poprvé nejlepším českým atletem díky titulu mistra Evropy.

Na dnešním vyhlášení v pražském hotelu Ambassador se zjevil v tradiční vojenské uniformě a s bradkou, jíž si po třítýdenním neholení upravil až těsně před slavnostním večerem. Přijel osmimetrovou černou limuzínou, která ho vyzvedla s manželkou Evou v jeho novém rodinném domě. "Bylo to skvělé, nikdy jsem tím nejel," zářily mu oči. "Proč bradka? Loni jsem měl knír, takže jsem chtěl zase něco vymyslet," vysvětlil s úsměvem.

V letošní sezoně Šebrle, který 26. listopadu oslaví 29 narozeniny, absolvoval kromě světových šampionátu ještě dva další desetiboje. V Götzisu vyhrál výkonem roku 8807 bodů, z mítinku v Ratingenu odjel rovněž neporažen. V desetibojařské Grand Prix obsadil za Pappasem druhou pozici.

Výsledky:

1. Šebrle (víceboj) 885 b., 2. Pospíšilová (disk) 733, 3. Železný (oštěp) 719, 4. Dvořák (víceboj) 641, 5. Bába (výška) 474, 6. Guzdek (oštěp) 359, 7. Mužík (400 m př.) 308, 8. Klimešová (oštěp) 171, 9. T. Janků (výška) 136, 10. Hamáčková (tyč) 126.

Junior roku

: 1. Bába 75, 2. Z. Hejnová (400 m př.) 13, 3. Machura (koule) 1.

Trenér roku

: 1. Kupka (Šebrle, Mužík) 34, 2. Duda (Bába) 24, 3. Šilhavý (Pospíšilová) 20.

Objev roku

: 1. Z. Hejnová 32, 2. Bába 20, 3. Guzdek a Klimešová oba 5.

(mp)

obsah | Česká republika