SLOVENSKÉ DOTYKY
 

OSVETA V MENE ZDRAVIA

Dietológ Vít Chaloupka

Popredný český dietológ a osobný tréner Vít Chaloupka už mal za sebou rad vynikajúcich výsledkov, keď sa dostal do povedomia širokej verejnosti "vďaka" svojmu klientovi Václavovi Neckářovi, ktorému po mozgovej porážke v novembri roku 2002 - spoločne s lekármi - doslova zachránil život. Za prvé dva roky spolupráce populárny spevák a herec postupne zhodil až 35 kg a problémy s vysokým tlakom ako aj ďalšie zdravotné neduhy, ktoré boli následkom jeho nezdravého životného štýlu a obezity, boli preč.

O rady Víta Chaloupka a jeho jedálne lístky je odvtedy ešte väčší záujem. Medzi jeho spokojných klientov patria nielen české celebrity ako napríklad Martin Dejdar, Lucie Vondráčková, Petr Novotný a Naďa Urbánková, ale aj osobnosti šoubiznisu zo Slovenska. Spolupracoval napríklad s Petrom Nagyom a o jeho rady prejavila záujem aj Sisa Sklovská. Priekopník delenej stravy však ochotne poradí aj "necelebritám", ktoré sa na neho obracajú s rôznymi problémami vyplývajúcimi z nadváhy a obezity.

Avšak poradenská činnosť v oblasti výživy a fitness nie je jedinou oblasťou, ktorou sa zaoberá. Je aj šéfom osobných trénerov a inštruktorov v najväčšom fitnesscentre v Prahe. Okrem toho organizuje semináre o zdravej výžive pre širokú verejnosť, píše knihy, je patrónom Detského domova v Žatci, pripravuje svoj unikátny letný detský tábor, ktorý je zameraný na zdravú výživu a je vedený v indiánskom duchu a vychováva dvanásťročného syna Adama, nadaného a všestranného športovca, ktorý v roku 2004 zvíťazil na majstrovstvách sveta v Mníchove v modernom tanci zvanom elektro buggi.

Pán Chaloupka, dlhé roky ste boli úspešný československý reprezentant v kulturistike a po skončení aktívnej športovej kariéry ste niekoľko rokov zastávali funkciu trénera českej reprezentácie žien vo fitness. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa začali profesionálne venovať zdravej výžive, vrátane delenej stravy?

Aj keď majú kulturisti o výžive pomerne slušné vedomosti, pred rokom 1989 sme pochopiteľne nemali k dispozícii najnovšie poznatky a trendy z tejto oblasti. Do nášho jedálneho lístka sme mohli zaraďovať iba tie potraviny, ktoré boli dostupné... Aj v tejto oblasti došlo po roku 1989 k zmene, keď som sa aj ja s veľkým záujmom vrhol na štúdium nových, zahraničných materiálov. Začal som viac rozmýšľať o oddeľovaní potravín obsahujúcich sacharidy od potravín, ktoré obsahujú bielkoviny a všetko som to skúšal na sebe ako aj na svojich zverencoch. Výsledky boli veľmi pozitívne a o delenú stravu som sa začal stále viac zaujímať. Až sa mi dostala do rúk kniha amerického lekára Dr. Howarda Haya, ktorý je považovaný za zakladateľa delenej stravy vo svete a ktorý už začiatkom minulého storočia popisoval jej princípy. Bol som príjemne prekvapený, že už niekto napísal knihu o tom, čo vlastne robím aj ja. Začal som navštevovať aj prednášky MUDr. Pavla Strnada v Motolskej nemocnici, ktoré boli určené medikom. S pánom doktorom sme dodnes v kontakte a keď mám klienta so zložitejšími zdravotnými problémami, konzultujem to s ním.

Nedávno vyšla vaša najnovšia, už šiesta kniha pod názvom "Tělo jako důkaz v novém tisíciletí - dělená strava v praxi", ktorá sa podobne ako vaše predchádzajúce knihy teší veľkému úspechu v Čechách a aj na Slovensku. Ako by ste ju charakterizovali?

Svoje zásady a postupy, ktoré sa týkajú delenej stravy, som po všetkých nových skúsenostiach sformuloval do šiestich základných bodov, ktorými sa riadim a odporúčam záujemcom: je dôležité oddelene konzumovať potraviny obsahujúce sacharidy a bielkoviny. Po oddelení je najdôležitejšie, aby sme ich konzumovali v pravom, správnom čase. Teda pravá strava v pravý čas. Vo všeobecnosti - ráno a dopoludnia sacharidy, na obed bielkoviny so zeleninou, na olovrant hoci jablko a večer bielkoviny a dusenú zeleninu. Oddelená a načasovaná potravina samozrejme by mala mať tie najvhodnejšie nutričné hodnoty a mala by slúžiť ako aj podporná liečba pri rôznych ochoreniach. Napríklad nedávno som "objavil" hlivu ústricovú, ktorá má úžasné výživné hodnoty, a je akýmsi elixírom mladosti. Mám s ňou vynikajúce skúsenosti a vrelo ju odoporúčam každému, kto má záujem starať sa o svoje zdravie. Pri zostavovaní rôznych jedálnych lístkov sa riadim i tým, že aj pri zdravej výžive veľmi záleží aj na chuťových vnemoch. A pre úspešné prijatie delenej stravy je najdôležitejšia správna motivácia každého klienta.

Úctyhodnú aktivitu vyvíjate aj v oblasti práce s deťmi, ktorých tiež vediete k zdravému spôsobu života - už viac ako štyri roky ste patrónom Detského domova v Žatci, organizujete svoj letný tábor pre deti, ktorý je svojím zameraním na zdravú výživu a zdravý životný štýl jediný svojho druhu v Čechách. A to všetko prebieha zábavnou formou, o čom svedčí aj fakt, že ste pre deti náčelník Řízek...

Práca s deťmi ma vždy nesmierne bavila a baví, dlhé roky som bol vedúcim na rôznych letných táboroch. Deti sú veľmi vďačné, keď sa im niekto venuje. Len škoda, že tohto roku som o svoj tábor - kvôli rôznym ťahaniciam o miesto tábora v južných Čechách - prišiel... A na základe vlastných skúseností som zistil, koľko ľudí vám paradoxne nepraje, keď chcete niečo prospešného urobiť pre deti... Ale nevzdal som to a v súčasnosti už pracujem na tom, aby na budúci rok cez letné prázdniny náš tábor už zase bežal na plné obrátky.

EVA KUBÁŇOVÁ


Zpět na obsah