SLOVENSKÉ DOTYKY
 

JÁNOŠÍK NÁRODNEJ HOKEJOVEJ LIGY

Kapitán New Jersey Scott Stevens

Kapitán hokejového mužstva severoamerickej NHL "New Jersey ŹDevils" Scott Stevens, ktorý v noci z 9. na 10. 6. dvíhal nad Źhlavu Stanleyho pohár, má slovenské korene. Nekompromisný Źobranca to potvrdil v rozhovore pre člena Siene slávy Źslovenského hokeja a novinára denníka "Toronto Sun" Georgea ŹGrossa, ktorý o tom informoval aj riaditeľa Siene slávy Źslovenského hokeja Štefana Nižňanského.

Starí rodičia Scotta Stevensa Michal Vašiga a Helena ŹKundrátová sa narodili v Bajeroviciach na východnom Slovensku. ŹPo prvej svetovej vojne vycestovali do Kanady a usadili sa vo ŹWellande v provincii Ontário. Tam sa im narodili traja chlapci a Źdcéra Maria. Tá sa vydala za Larryho Stevensa, s ktorým Źvlastnili malý papierenský podnik - teraz sú už v dôchodku a Źžijú v Kitcheneri. Ich syn sa stal jedným z najslávnejších Źhokejových obrancov súčasnosti.

Ako kapitán mužstva "New Jersey Devils" vyhral Stevens ŹStanley Cup už po tretí raz. Premiérovo v roku 1995, druhý raz v Źroku 2000 a naposledy v práve skončenej sezóne. Po dva razy ho Źzvolili do prvého (1988, 1994), respektíve druhého All-Star tímu Ź(1992, 1997). Ide o výber hviezd hokejovej ligy daného ročníka. ŹV roku 2000 tiež získal trofej Conna Smytha pre Źnajužitočnejšieho hráča vo vyradzovacích bojoch, takzvaných Ź"play off".

"Nazval som ho Jánošíkom NHL," uviedol George Gross v Źspráve pre kanceláriu Siene slávy slovenského hokeja, v ktorej Źzároveň navrhol, či by aj kapitán Devils v budúcnosti nemohol Źpatriť do siene slávy.

V Bajeroviciach, kde žije 350 obyvateľov, je vraj takmer Źkaždý Stevensov príbuzný. Dodnes žije osemdesiatosemročná sestra Źjeho starej mamy Anna Sekeráková. O hokej sa živo zaujíma jej syn Michal. "V priebehu majstrovstiev sveta 1985 v Prahe Scotta Źnavštívil môj švagor a chcel ho dotiahnuť k nám. Aj keď mal Źzáujem, nepustil ho kanadský tréner. Tak aspoň švagrovi daroval Źhokejku," spomína Michal Sekerák, ktorý si o finále medzi New ŹJersey a Anaheimom prečítal iba v novinách. "V Bajeroviciach Źnechytíme televízny signál," vysvetlil.

Spolu so Stevensom sa tohto roku tešil zo Stanleyho pohára Źaj košický rodák Jiří Bicek, ktorý ako prvý Slovák privezie ŹStanleyho pohár pod Tatry. V roku 1961 získal prestížnu trofej Źčlen Siene slávy slovenského hokeja Stan Mikita, ale v tom čase Źuž mal kanadské občianstvo.

(mp)


Zpět na obsah