SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SUI GENERIS

Životné jubileum Dušana Rapoša

"Láska, rodina a umelecká sloboda sa nedajú ničím preplatiť," tvrdí režisér, hudobný skladateľ, scenárista, dramatik, spisovateľ a tvorca kultových Fontán pre Zuzanu Dušan Rapoš, ktorý 20. júna oslávil významné životné jubileum. Dušan Rapoš sa môže pokojne hrdiť 50-timi plodnými rokmi, pretože svojimi filmami,scenármi,knihami i hudbou obohatil nielen slovenskú kultúrnu scénu. A jeho najvýznamnejšie dielo súčastnosti? Dva a pol ročná Tara, ktorá je v poradí už jeho treťou dcérou a jej mamou je jedna z najkrajších českých herečiek Eva Vejmělková.

V roku 1953 v Moravanoch na východnom Slovensku privítali šťastní manželia Rapošovci svojho potomka, dnes známeho aj pod umeleckým pseudonymom Sui Generis (svojho druhu). Istý čas pôsobil ako novinár a v roku 1982 absolvoval s červeným diplomom a s cenou ministra školstva Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Už počas štúdia začal nakrúcať krátke filmy o umení a umelcoch, ktoré získali aj niekoľko ocenení.

V roku 1984 debutoval v oblasti celovečerného hraného filmu s výpravnou orientálnou rozprávkou Falošný princ, ktorá vznikla vo veľkej koprodukcii Nemecka, Rakúska, Talianska a Česka, scenáristicky sa na nej podieľal Jaroslav Dietl. Po tomto úspešnom debute sa s jeho filmami akoby roztrhlo vrece, pričom za zmienku stojí pripomenúť aspoň tituly ako Fontána pre Zuzanu 1,2 a 3, Rabaka, Studňa mladosti, Dido, Karel Kryl - kdo jsem?. Zvlášť hrdý je na protidrogový film Suzanne, po uvedení ktorého sa mnoho mladých ľudí závislých od drôg, prihlásilo na odvykacie kúry. Za svoj najúspešnejší film považuje režisér tragikomédiu Utekajme už ide...!Na Festivale českej a slovenskej komédie v Novom meste nad Metují získala zatiaľ ako jediná zo slovenských filmov Zlatý Prim. Obrovský úspech na festivale Zoie Film Fest 2000 v americkej Atlante zožal film Fontána pre Zuzanu 3, kde zvíťazil v konkurencii 60-tich filmov a stal sa Best Picture Feature/Foreign. Po úspešných premiérach v Ríme a v africkom Harare dosiahol tento film ďalší výrazný úspech na americkom kontinente. Na 23. ročníku medzinárodného festivalu PhilaFilm 2000 vo Philadelphii získal druhé najvyššie ocenenie a to Leigh Whipper Silver Award. Toto ocenenie bolo zároveň najmilším svadobným darom, ktorý dostali režisér Dušan Rapoš a predstaviteľka Zuzany herečka Eva Vejmělková presne v deň ich svadby v Las Vegas. Sympatická dvojica si svoje "áno" povedala v slávnom kostolíku Graceland Wedding Chapel zasvätenému kráľovi rock-and-rollu Elvisovi Aronovi Presleymu.

Už menej známy je Dušan Rapoš ako hudobný skladateľ. Jeho prvým celovečerným hudobno-dramatickým dielom bol pôvodný slovensko-americký balet Deti Titanicu, ktorý vytvoril v spolupráci so svetoznámym americkým choreografom Christopherom d Amboise. Pokúsil sa tu podať umeleckou i občianskou formou tému celosvetového zápasu ľudstva proti drogovej závislosti mladistvých.

Dušan Rapoš ako jediný slovenský umelec aktívne vyjadril svoj súcit s obeťami teroristických útokov v USA. Pri tejto príležitosti uviedol v minulom roku slávnostný veľkonočný koncert Amore Vittoria, ktorý bol výberom z jeho novej protivojnovej operno-baletnej drámy Pietro e Lucia. Vyzýva ľudstvo k vzkrieseniu Boha dobra v človeku, Rapoš ju napísal a skomponoval na motívy protivojnovej novely francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda Pierre et Luce. Texty árií napísala Eva Vejmělková a tým sa predstavila umeleckej verejnosti ako poetka. Koncert dirigoval špičkový americký dirigent Larry Newland z New Yorku, televízny záznam tohto koncertu odvysielala Slovenská televízia na Veľkonočnú nedeľu a boli v ňom použité aj veľmi emotívne autentické spravodajské a dokumentárne zábery z tragických udalostí v New Yorku z 11.septembra 2001.

V súčastnosti venuje Dušan Rapoš svoj čas príprave niekoľkých medzinárodných filmových projektov, napríklad SALTO MORTALE, KONCERT PRE DVOJE HUSLÍ a na žiadosť domácich i zahraničných divákov pripravuje námet štvrtej časti filmovej série "FONTÁNA PRE ZUZANU".

Ako skladateľ dostal ponuku na skomponovanie hudby k rockovej opere ANDY WARHOL o kultovom géniovi pop-artu a jednom z najslávnejších Slovákov. Libreto napísal dlhoročný Warholov životopisec a spisovateľ Ivan Stadtrucker. Slovenská kultúrna verejnosť vkladá do Dušana Rapoša, ako jedného z našich najvšestrannejších umelcov, veľké nádeje pri hľadaní cesty do budúcnosti slovenskej kultúry v kontexte Európskej únie.Dušan Rapoš ako jeden z nemnohých Slovákov sa môže popýšiť tvorivo prežitým polstoročím svojho života,ktorým predstavil slovenskú kinematografiu v iných rozmeroch a zviditeľnil slovenskú kultúrnu scénu vo svete.

MARTINA MITTERPACHOVÁ


Zpět na obsah