SLOVENSKÉ DOTYKY
 

NOVÁ HVIEZDA: SUÍ VESAN

Hudobný objav

Speváčka a gitaristka Suí Vesan predstavila v pražskom Paláci Akropolis album Suí, ktoré sa vlani dostalo až do prevej dvadsiatky európskej World Music Chart.

Suí Vesan - vaše meno neznie práve slovensky. Čo znamená?

Indiánsky náčelník kmeňa Hoppiov raz dávno povedal svojim ľuďom: "Človek, ktorý chce nosiť nové meno, musí stúpať nahor krok za krokom." Ke´d som sa rozhodla profesionálne spievať, mala som iba dvadsať piesní a želela som si mať ich aspoň sto. Veatsean je mesto na juhu ostrova Korzika a znamená čísla 20 a 100. Urobila som si z nich "slovenskú verziu" - Vesan. A meno Suí je skratka: Som U teba Ihneď. Dĺžeň nad i v mene znamená vietor, ktorý prináša hudbu.

Ako ste sa ku spevu a ku hre na gitaru dostali a kto vás ovplyvnil? Máte na slovenskej hudobnej scéne nejaké spriaznené duše?

Gitaru som prebrala po bratovi, ktorá sa rozhodol s ňou skončiť. Mala som vtedy štrnásť rokov. A vlastne som ňou vymenila husle, na ktoré som hrala od svojich šiestich rokov. Hudobne som sa menila postupne, ale najviac ma vždy ovplyvňovala hudba, ktorú som dovtedy nepočula. Napríklad spev muezzínov v Sýrii, hudba z Indie alebo hudba z filmu Baraka.A spriaznené duše zo Slovenska? Sú väčšinou žánrovo iné - napríklad pop-folk-punková kapela Lunárne Legendy. Veľkou spriaznenou dušou je ich bubeník Ozo. Ako jediný rozumie mojej rytmike.

Sama si skladáte hudbu i texty. Čo vás pri písaní inšpiruje?

Zvuky prírody, vtáčkovia, všetko, čo v úrérode šuští a samozrejme vietor. Zaujímajú mňa tiež všetky veci z prírody, s ktorými - alebo skôr na ktoré - sa dá hrať: steblo trávy, šuška, bodliak.

Zmenil sa váš život po vydaní debutového albumu Sui, ktoré sa dostalo do Top dvadsiatky európskej Woerld Music Chart?

Hudbu robím profesionálne, to je zásadná zmena. Je to moje jediné "zamestnanie". Za prínos v hudbe, ktorú robím, považujem hlavne to, že snáď som a budem hnacím motorom pre ostatných "hudobných bláznov". Že pri koncertoch nečiním iba osobnú spoveď, ale "pýtam sa" a "spovedám" tiež poslucháčov.

Svojich fanúšikov máte najmä vo Veľkej Británii, kde platňa Suí zaznamenala veľký úspech. Ako sa medzi nimi cítite a ako sa vám v Británii koncertovalo?

Fanúšikov nemám už len v Británii, ale tiež v Španielsku a Francúzsku a najnovšie tiež na severnej Moraveň! V Británii bolo veľmi fajn - bolo tam cítiť celý svet a potešili ma tancujúci indický starček a Indiánka. Tancovalo síce viac poslucháčov, ale títo boli "najzlatejší".


Jana Ondrejková, pôvodne učiteľka materskej školy, si kedysi dala meno Čmelka a dnes Suí Vesan. Pochádza z Bánoviec nad Bebravou, teraz žije v Bratislave. Debutovýn albumom Suí, ktoré vyšlo v roku 2001 na značke Millenium Records, vstúpila na scénu ethno hudby. Album sa vlani v júni ocitol na 13. mieste rebríčka európskej World Music Chart, skladbu Poznanie zaradil na svoju kompiláciu i jeden z najprestížnejšich časopisov na tejto scéne fRoots. Na zozname svojich nahrávok má Suí Vesan napríklad stanica BBC 3. Hudba a interpretácia Suí Vesan, ktorá spieva po slovensky a v jazyku tatla (jej vlastná reč) sa podobá štýlu Tracy Chapman, Michelle Schocked alebo Márty Sebestyén. Suí Vesan vystúpi 12. júna na festivale Colours of Ostrava.

(js)


Zpět na obsah