SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SLOVÁCI VYBOJOVALI "SVOJE ZLATO" NAD ČECHMI

Čas 57:31. Útočník Demitra brilantným blafákom prekonáva českého brankára Vokouna, potom pokľačiačky so zdvihnutými pažami kĺže k mantinelu. Slovenský brankár Lašák sa na druhej strane ľadovej plochy teatrálne chytá za hlavu. V tejto chvíli definitívne padla nádej českej hokejovej reprezentácie na bronz z majstrovstiev sveta. A tiež nadvláda nad slovenským hokejom na vrcholných turnajoch.

"Videli sme tu na zimáku tie krásne medaily, ktoré si teraz Slováci odvážajú domov" povedal český obranca Jaroslav Špaček. "Mohli sme odchádzať s jedinou prehrou, to by bolo prijateľné. Sklamali sme."

Slováci boli na zápas viacej vybičovaní. So semifinálovou porážkou od Švédska sa vyrovnali lepšie ako Česi s debaklom od Kanady. Nastúpil aj Pálfy, ktorý mal po bodyčeku od Švéda Forsberga doráňané rebrá. Vlastenecké nadšenie sa prejavilo aj v hľadisku Hartwall Areny, ktorú takmer výlučne ozvučovali ostrovčeky slovenských fanúšikov.

Slováci každý raz viedli, Česi doťahovali. Prvé štyri góly padli v presilovke. Za stavu 2:2 nepremenil výbornú šancu Špaček. To bol kľúčový moment. Vzápätí unikol dravý Bondra a prudkým "golfákom" rozhodol. Česká reprezentácia už na obrat nenašla silu. Slovenský zadák Švehla bol v sobotu vyhodnotený ako najlepší hráč svojho mužstva. Ohlásil totiž, že zápas bol posledný v jeho kariére.

Z víťazov vlastenectvo a zápal doslova sršali. Už pred stretnutím prehlásil gólman Ján Lašák: "Výhra nad Čechmi v tomto súboji má cenu zlata!" On a jeho druhovia sa kuriózne pri vlastnej hymne zhŕčili k pózovaniu pre fotografov. Niektorí kľačali, iní ležali. Všetci nadšene ukazovali svoje malé okrúhle trofeje. Pri zvukoch ich národnej piesne iba Česi sporiadane stáli čelom k vlajke.

Na druhý deň sa slovenská výprava triumfálne vrátila do Bratislavy, kde ju búrlivo privítalo na desať tisíc ľudí. Oslavovalo sa až do rána. Pripíjalo sa na bronzové medaily, ale tiež na to, že Slováci v hokeji konečne zrazili Čechom hrebienok.

MARTIN PÍSECKÝ


Zpět na obsah