SLOVENSKÉ DOTYKY
 

BIELE TIENE, KRVAVÉ CHODNÍKY

Neonacisti, skinheadi... ...pravicoví extrémisti na Slovensku

Podobne ako v iných krajinách, aj na Slovensku silnie neonacistická a rasistická scéna. Príliš sa neskrýva, napríklad na Internete nájdete slovenských "náckov" všade. A mnohé skupiny sa netaja tým, že pripravujú rasovú vojnu Rahowa - proti prisťahovalcom, Rómom, židom, každému... Už dnes je výsledkom minimálne šesť rasových vrážd. Pred polrokom sa konečne nadýchla slovenská polícia k ráznemu protiútoku.

CHUDÁCI, KTORÍ VRAŽDIA

Zhruba pred trištvrte rokom som na najvýznamnejšom slovenskom diskusnom, zoznamovacom a chatovacom ("pokecovom") serveri zaznamenal zvláštny jav. Najnavštevovanejším diskusným fórom vôbec bolo to s názvom Nazis. Pomerne rýchlo som cez tento prvý kontakt objavil celý rad ich časopisov ("zinov"), informačných, diskusných a hudobných web-sitov, vrátane neustále konšpiratívne sťahovaného serveru Whitefront. Na niektorých výrokoch som sa spočiatku aj zasmial. Na gramatických chybách, krkolomných štylizáciách, smiešnych prezývkach, výrokoch o tom, že Hitler vedel, že Ježiš Kristus bol skalopevným rasistom, rovnako ako jeho apoštoli, že všetci "bieli" herci v Holywoode sú židia, že židia vyvolali všetky vojny a tak spôsobili smrť miliardy (!) ľudí, takzvaný "biely holokaust"... Dokonca mi bolo niektorých tých "diskutérov" ľúto. Pomýlení, frustrovaní, zle vzdelaní, obvykle bez zamestnania a perspektívy... Čoho sa už mohli chytiť, než aspoň toho, akýže majú skvelý "rasový pôvod"? Niekoľko málo ich "ideológov" je zjavne sčítanejších, ale už na základe prejavu - a hovorím to so súcitom, nie ako urážku - sa dajú dedukovať psychiatrické diagnózy. Napríklad paranoia vo vzťahu k židom určite. Schizofrenické krátke spojenia nesúvisiacich tém sú vyložene charakteristickým znakom neonacistických serverov.

Zosmiešniť týchto ľudí nie je ťažké, vlastne sa ich už ani nedá parodovať, pretože nič absurdnejšie na danú tému už často nemožno povedať. A je to asi aj účinné, nových priaznivcov to môže odradiť. V Českej republike sa nedávno vysielali televízne spoty o ťažkom živote so zdvihnutou pravicou, ktorá znemožňuje telefonovať, či trčí z dverí výťahu. Bola to súčasť kampane "Be kind to your local nazi (Buď láskavý k svojmu miestnemu náckovi)" s mottom "Neonacisti sú úbohí, smiešni a potrebujú pomoc. Nebuď ľahostajný. Pomôž svojmu miestnemu náckovi nájsť nejakého chvályhodného koníčka. Ukáž mu cestu skôr, než sa úplne zdivočí." Na Slovensku zatiaľ na čosi podobne veľkorysé chýbajú peniaze a možno aj odvaha.

Smiech ma však pri diskutovaní s nacistami postupne prechádzal, tvrdli mi rysy. Jednak sa niečo také nedá dlho čítať bez toho, aby sa človeku nezačal dvíhať žalúdok, jednak som si stále jasnejšie uvedomoval, že tieto zdanlivo smiešne nezmysly stoja životy. Áno, sú to chudáci, ktorí pri popevku "Zdvihnite hlavy, hajlujte s nami!" zdvíhajú pravicu a potom sa vyhovárajú, že ukazujú, koľko snehu napadlo, ako vysoko vyskočí ich pes, či ako vysoko, s prepáčením, "dočúrajú" (počul som na vlastné uši). Ale zostávajú po nich krvavé chodníky...

ELITA - PENIAZE, MOC, NÁSILIE

Zdanlivo v rozpore s predchádzajúcimi odstavcami existuje čosi ako elita hnutia. Neonacisti prenikli do najvyšších poschodí slovenského podsvetia, ale aj do regionálnych štruktúr krajne nacionalistických strán. Na Slovensku pôsobia aj neonacistickí podnikatelia, zabezpečujúci rasistické publikácie aj pre nemecký trh, najznámejší je prípad firmy AFK - Agentur fur Kommunikation, spolupracujúcej s tlačiarňami v Bratislave, Lučenci, Banskej Bystrici i Martine. K "elite" patria aj hudobníci. V kapele Juden Mord (voľne by sa dalo preložiť ako Smrť židom) hrá napríklad aj známy slovenský dabingový herec, bývalý manžel moderátorky Slovenskej televízie. Dokonca na Slovensku pôsobí aj "biela" cirkev - Kresťanská separatistická cirkevná spoločnosť. Jej pastor Rudolf Schmidt, čo je pseodonym, patrí medzi jadro neonacistov na Slovensku. Na Internete sa často objavuje aj iný jeho pseudonym - Pastor88, pričom 88 je kryptogram HH (H je ôsme písmeno v abecede), teda Heil Hitler.

V rozhovore pre Whitefront odpovedá na otázku "Ako zdôvodňujete vznik rás na svete, keď Starý Zákon označuje za predchodcov ľudstva dvoch ľudí? Prikláňate sa azda v tomto smere aj k Darwinovmu evolucionizmu?" takto: "V hebrejčine je Adam=awdawm, tento výraz znamená okrem všeobecne prekladaného výrazu 'človek' aj 'byť červenolíci, mať krv v tvári, mať červené líca'. Ak si tak všimnete, pôvodný africký černoch sa červenať nemôže, rovnako tak žiaden Aziat. Biblia nehovorí o ľudstve ako takom, ale len a výlučne o bielej rase, skutočnom Božom Izraeli. Evolúcia je blbosť." Na diskusnom fóre bol ešte otvorenejší: "Ja som Nazi, som rasista a vôbec sa za to nehanbím (dokonca to ani nebolí, tak čo?)." Pod Tatrami sa chce uchytiť aj Svetová cirkev stvoriteľa, ktorá okrem iného deklaruje: "...naša neochvejná oddanosť bledšiemu a svetlejšiemu svetu bude zapezpečovaná tak, že z tohto zmätku vzíde poriadok, Biely poriadok. Rahowa (rasová svätá vojna)!"

A čože spieva akceptovaný dabingový herec (pravda, pod pseudonymom) v skupine s neuverieľným názvom Juden Mord? Napríklad v piesni "Švindelkaust" toto: "Klamú dnes a klamú stále,/ klamať budú neustále,/ lenže my svoju pravdu máme,/ my svoj boj nevzdáme,/ oblbujú švindelkaust,/ klamstvá tlčú do hlavy,/ lenže my vám neveríme,/ vy židovské pandravy./ Koľkých sme vás upálili,/ milión či šesť,/ kde je vlastne pravda,/ my sa nedáme zviesť." Na obale CD Juden Mord je fotografia brány koncentračného tábora Birkenau s nápisom "Arbeit macht frei", čo je názov albumu. Mimochodom, Krátky proces, predchodca skupiny Juden Mord, nahral podobné CD v štúdiách verejnoprávneho Slovenského rozhlasu. Iná slovenská skupina, Justícia, spieva okrem iného aj "V mene vojny a nenávisti, zabíjaj!/ Krvi, ktorá sfarbí zem - zabíjaj!/ Nastal čas pomsty - zabíjaj./ Tak chcem zabíjať."

Časť neonacistickej "elity" priťahujú peniaze, ktoré sa okolo toho točia - veď napríklad lístok na koncert ("súkromnú oslavu") stojí minimálne 500 korún, hudobný nosič nie menej, rôzne nášivky, značkové oblečenie, zbrane, všetko je mastne predražené. Ďalších priťahuje pocit moci a radosť z násilia, niektorí z príslušníkov najvyššich štruktúr patria do už spomínanej kategórie inteligentných psychopatov.

Samostatnou kapitolou sú deti významných rodičov - s neonacizmom si začal napríklad i syn jedného z ministrov súčasnej slovenskej vlády či syn jedného z najvýznanejších podnikateľov. Tento druh rvolty ich môže prísť dosť draho, ich rodičov tiež...

ORGANIZÁCIA, DISCIPLÍNA, POLITIKA?

Štruktúra pravicového extrémizmu je aj na Slovensku dosť pestrá. "Údernú silu" predstavujú predovšetkým priaznivci hnutia Skinheads. Skinheadi sa objavili vo Veľkej Británii v robotníckom prostredí začiatkom osemdesiatych rokov. V Československu (i na Slovensku), zhruba pred pätnástimi rokmi. Nie všetci skinheadi sú rasisti a neonacisti (existujú dokonca antirasistickí skíni). Väčšina vyholených lebiek, prevažne z vo veku okolo 18 rokov, si však osvojila fašistickú ideológiu nadradenosti bielej rasy a ako program si vytýčila zabezpečiť "poriadok" fyzickou likvidáciou "kriminálnych a protinárodných živlov", najmä Rómov, židov, narkomanov, homosexuálov, anarchistov či bojovníkov proti rasizmu. Tvrdé jadro trénovalo v dúbravských lesoch na táboroch príznačne nazvaných Galeje. So skínmi úzko súvisí aj hnutie White Power (Biela sila), v ktorom sa však angažujú aj nenápadnejší a starší rasisti. Rôzne skupiny v rámci tohto hnutia vydávajú časopisy (ziny), knihy, hudobné nosiče, vyrábajú predmety symbolizujúce fašizmus, organizujú. Na Slovensku pôsobia skupiny Slovenská národná liga, Blood and Honour (Krv a česť), SHS, Slovenský úsvit, ženská organizácia WAU vydávajúca časopis Biela ruža (fanynky skínov sa všeobecne nazývajú renees), Biela slovenská jenota, či Árijský národ. Smutne známa je aj SS Action Group a jej košický časopis Zákrok. Na Slovensku ďalej pôsobí aj akási pobočka extrémne rasistického Ku-klux-klanu pod názvom Klad Slovenských Rytierov. Novinkou sú ťažko pochopiteľné pokusy o etablovanie nazi-cirkví. Naopak dlhoročné je prepojenie neonacistov na športové, najmä futbalové kluby, respektíve na radikálne skupiny ich prívržencov. Najväčšiu publicitu majú v tomto smere rowdies ŠK Slovan Praha.

Pokiaľ ide o politickú reprezentáciu, slovenskí neonacisti zatiaľ so závisťou poškuľujú po českom Národnej aliancie Jana Kopala, či po niekdajšom úspechu ultrapravicovej Sládkovej SPR-RSČ, s ktorou mnohí sympatizovali. Na druhej strane, je známe, že príslušníci neonacistickej scény prenikajú do regionálnych štruktúr etablovaných nacionalistických strán. Nájdu sa aj prepojenia so špičkami. Medzi skupinkou skinheadov, ktorí sa prišli v roku 2000 rozlúčiť s nebohým Jaroslavom Bahnom, bol aj brat predsedu poslaneckého klubu SNS Miroslava Kotiana. Veľa sa hovorí o spriaznenosti s Pravou SNS. Faktom je, že výroky jej predsedu Jána Slotu, im musia konvenovať: "Národnostné menšiny sú nástroj kozmopolitov, aby mohli vytvárať vojnové konflikty a cez tieto konflikty likvidovať národy.", "My pôjdeme do tankoch a zrovnáme Budapešť.", "My budeme bojovať za svoje územia, za metre štvorcové, za každý meter štvorcový a nedáme ani centimeter štvorcový tým hajzlom maďarským.", či "V žiadnom prípade nebudem súhlasiť s nejakým názorom, že je tu rómsky národ. To je absolútna volovina. Sú to Cigáni, ktorí kradnú, lúpia a rabujú." Národniarov spája s neonacistami nepochybne aj vzťah k vojnovému slovenskému štátu, Jozefovi Tisovi a akciám ako púť v Altotingu, kde sa tento odsúdený vojnový zločinec, spoluzodpovedný za smrť desaťtisícov židov, uctieva ako mučedník.

VYHLÁSILA POLÍCIA NÁCKOM VOJNU?

Po rokoch skôr propagačných zákrokov spôsobila slovenská polícia v septembri minulého roku neonacistom šok. Na koncerte ich kapiel v Papradne, kde sa zúčastnilo asi 500 "ochrancov bielej rasy", tvrdo zasiahla. Na výsluch predviedla 89 osôb, viacero z nich obvinila z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov. Mimochodom, už názov tohto trestného činu je skryto xenofóbny, akoby cudzincov zákon neochraňoval. V každom prípade, za tento trestný čin, ak je páchaný v organizovanej skupine, im hrozí trast väzenia v trvaní 3 až 8 rokov.

Od roku 1995 bolo na Slovensku odsúdených za rasovo motivované trestné činy viac ako 1 300 osôb. Rasové pohnútky malo šesť vrážd. Mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú monitoringom pravicového extrémizmu tvrdia, že takáto štatistika je iba zlomkom skutočnosti. Navyše, neonacisti útočia aj na inak zmýšľajúcich či sexuálne orientovaných spoluobčanov. Len nedávno v Košiciach rozbili lebku chlapcovi iba preto, že išiel na koncert punkovej skupiny. "Českým policajtom trvalo tri roky, kým rozptýlili organizáciu Blood and Honour. V roku 1995 vyčlenili 140 príslušníkov špeciálne na boj s neonacizmom, teraz ich posilnili na 180. U nás je ich desať - dvaja na prezídiu a po jednom v každom kraji. Sami to nezvládajú," tvrdí Laco Ďurkovič, koordinátor iniciatívy Ľudia proti rasizmu. "S antirasistickými organizáciami sme zriadili aj spoločnú komisiu, ktorá sa monitorovaním prejavov rasizmu v spoločnosti bude zaoberať," pripomína minister vnútra Ivan Šimko.

A čo na to všetko "normálni" Slováci? Skínov radi nemajú, ale ani černochov, Arabov či Rómov. Na prvé priečky spoločenského odmietania sa vyšplhali narkomani (96,4 % nechce takéhoto človeka do rodiny), alkoholici (95,5 %), skinheadi (86 %), bývalí väzni (83,6 %), Rómovia (82,6 %) a Arabi (64,4 %). Skíni sa paradoxne zaradili medzi svojich úhlavných nepriateľov.

Umelci z najrôznejších hudobných skupín sa spojili a naspievali pieseň "Náš svet je pestrý" s textom Jána Štrassera. Okrem iného v nej spievajú: Ja jednu farbu mám len málokedy,/ ja v lete bývam hnedý,/ v zime bledý,/ A občas bývam biely ako stena,/ a keď sa hanbím, tak sa začervenám.// Bratia a sestry,/ náš svet je pestrý/ a každý z nás/ má svoju farbu, hlas/ Náš svet je pestrý,/ prosím ťa, nestri/ ten rozdiel,/ čo spája nás!" Pieseň je venovaná pamiatke Anastázie Balážovej, rómskej matke ôsmich detí, zavraždenej vo svojom dome skupinou rasistických neonacistov, a všetkým ostatným obetiam rasového násilia. Napríklad Máriovi Goralovi, ktorého v roku 1995 skupina neonacistov upálila.

VILIAM RAKÚS


Zpět na obsah