SLOVENSKÉ DOTYKY
 

POHĽAD, KTORÝ SA VRYJE NAVŽDY

Kozmonauti v Brne

Presne v deň 25. výročia letu Vladimíra Remka do kozmu, 10. marca, sa v priestoroch brnianskej "Hvezdárne a planetária Mikuláša Koperníka" uskutočnilo niekoľkohodinové podujatie. Zaujímavosťou je, že sa začalo práve o 14:45, kedy Remek v roku 1978 pristál po sedemdňovom lete v kazašskej stepi.

Najskôr si diváci pozreli asi pätnásťminútový dokument o Remkovom lete do vesmíru a hneď na to sa konalo stretnutie Vladimíra Remka a jeho hostí s novinármi. A kohože vlastne Remek do Brna priviedol? Ruských kolegov Alexeja Alexandroviča Gubareva, Valerija Ivanoviča Tokareva, Vitalija Ivanoviča Sevasťjanova aj svojho náhradníka pri lete so Sojuzom 28 k orbitálnej stanici Saljut 6 Oldřicha Pelčáka. Prekvapením bol hosť zo Slovenska, ktorý nebol vopred ohlásený - Ivan Bella, prvý a doposiaľ jediný slovenský kozmonaut, ktorý letel do vesmíru roku 1999.

Zvedavé otázky novinárov, ktorých tlačil vymedzený čas, sa rozbehli smerom k všetkým účastníkom. Aj Ivan Bella sa mal možnosť vyjadriť. "Som iná generácia kozmonautov. Po rozdelení Česko-Slovenska nebol ani náznak, že by ďalší československý občan mohol letieť. Keď sa roku 1999 náš let uskutočňoval, bol pre mňa Vladimír Remek príkladom. Bol s nami v Moskve a boli sme denne v kontakte. Pripravil našu expedíciu na dráhu do vesmíru, a aj na tú, ktorá nasleduje na zemi." Hovorilo sa aj o veľkom nebezpečenstve letov, pri ktorých kozmonauti riskujú svoje životy. Na otázku, či by Ivan Bella ešte rád niekedy letel, odpovedal jednoznačne: "Letel by som znovu, nech už by ponuka prišla z ruskej strany, z NASA, alebo zo strany Európy." Všetci kozmonauti na záver dostali tú istú otázku, či sa im vo sne vynára naša zem z "kozmického" pohľadu. Ivan Bella povedal, že nie je nutné snívať, stačí privrieť oči. "Je to pohľad, ktorý sa vám vryje navždy a každý z nás sa k tomu vo svojom živote vracia."

Po krátkom rokovaní s novinármi nasledovalo za účasti kozmonautov vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže "Cesta na Mars", ktorej sa zúčastnili študenti brnianskych základných škôl. Vyvrcholením vzácnej návštevy bol program "Pohľadom kozmonautov", súčasťou ktorého bolo stretnutie hostí so širokou verejnosťou a so zástupcami kultúrneho a politického života z Brna. Treba podoknúť, že o toto spomienkové podujatie bol taký záujem, že vstupenky boli v priebehu jedného dňa vypredané...

LENKA KOSOVÁ


Zpět na obsah