SLOVENSKÉ DOTYKY
 

OD ŠNUROVAČKY K DŽÍNSOM

VEĽKÁ MÓDNA SHOW

MÓDA XX. STOROČIA

Vídali sme ich vo filmoch pre pamätníkov, nosili ich významné osobnosti umeleckého sveta, i prvorepublikovej "vyššej spoločnosti" - a teraz ich máme možnosť vidieť "naživo" na predvádzacom móle...

KABELKA ADINY MANDLOVEJ

spolu s opaskom, ktorý tiež pochádza zo šatníka tejto známej herečky, dopĺňajú dámske šaty s klobúčikom, ktoré pred viac ako šesťdesiatimi rokmi nosila dcéra zakladateľa pražskej Živnobanky. Šaty do rytmiky s plédom z majetku tanečnice a majiteľky tanečnej školy Milče Majerovej, pôsobiacej v divadle ABC, sú ešte staršie, pochádzajú z obdobia do roku 1930. Súprava košieľok a nohavičiek spolu s pyžamom je zo šatníka dcéry staviteľa paláca Rokoko na Václavskom námestí, Ing. arch. Rudolfa Utěšila, všetko spred roku 1938. Z toho istého obdobia pochádzajú letné kvetované šaty s klobúkom a kabelkou z garderóby operetnej speváčky pražskej Uranie a prvej predstaviteľky Frimlovej Rose-Marie - Lídy Klímovej-Grossmannovej, rovnako tak aj kabelka herečky Pavly Vrbenskej a klobúk herečky Olgy Scheinpflugovej, manželky Karla Čapka.

Ani prvorepubliková pánska móda neprišla na móle skrátka: pánske trojštvrťové spodky, tielko, motýlik a klobúk, pochádzajúce z obdobia do roku 1926, ktoré s úsmevom predvádza mužský model, boli vlastníctvom Ing. arch. Edvarda Rechziegla, staviteľa domu U Rotta a U modré štiky. Trochu novšie, "len" niečo vyše šesťdesiatročné, sú pyžamo a sieťka na vlasy Edvarda Rechziegla mladšieho. Nezabudnuteľného českého herca-elegána Oldřicha Nového pripomenie šatka, ktorú osobne venoval vtedy štrnásťročnej Vlaďke Dobiášovej.

ČESKOSLOVENSKÁ MÓDA

Nie, nemá tam byť pomlčka medzi slovami česká a slovenská, na tejto módnej prehliadke ide skutočne o československú módu. Sedemdesiat rokov spoločného života Čechov a Slovákov v jednom štáte totiž znamenalo nielen spoločné hospodárstvo a ďalšie atribúty celistvého štátu, ale aj spoločnú módu. Odevy a módne doplnky sa tak v Čechách, ako aj na Slovensku vyrábali pre obe časti republiky, pre celé Československo. Napríklad firma Triola, ktorá vznikla v roku 1919 hneď po vzniku ČR, mala vo svojom podniku sústredenú prakticky všetku produkciu svojho sortimentu. Jednotlivé výrobné družstvá na Slovensku a v Čechách sa zas prezentovali svojimi výrobkami na spoločných veľtrhoch, či už v Brne, alebo v Bratislave - a vždy bola po ich výrobkoch zháňka v oboch častiach republiky. "V deväťdesiatych rokoch, po rozdelení Československa, ich spolupráca a vzájomné kontakty ustali, ale postupne sa zase znovu obnovujú," hovorí jedna z organizátoriek módnej prehliadky pani Irena Beblavá (písali sme o nej v SD č. 2/2000). "Návštevníkom chceme ukázať módu od roku 1900 až po súčasnosť, ktorú reprezentuje Triola a Zväz českých a moravských výrobných družstiev. Ľudia sa tešia aj na tie bonbóniky, na módu z tridsiatych rokov, ktorú poznajú z filmov pre pamätníkov. To už nie je obyčajná módna prehliadka, ale skutočná show, kde naše topmodelky predvádzajú tieto modely trošku nadnesene, elegantne, aby celý večer mal vtip a šarm."

ORIGINÁLNA MÓDNA SHOW

Na bežných módnych prehliadkach sa ukážky zo šatníkov známych osobností z prvej polovice minulého storočia vyskytujú veľmi zriedka, pretože jednotlivé súčasti odevov alebo doplnkov si vyžadujú mimoriadnu opatrnosť pri manipulácii s nimi. A odkiaľ sa vlastne vzali na tejto módnej prehliadke? Na to sme sa spýtali majiteľky ojedinelej súkromnej zbierky historických odevných originálov a doplnkov, pani Vlaďky Dobiášovej.

"Som zberateľkou vlastne už od detstva. Najprv to boli gombíky, neskôr brošne a rôzna bižutéria. Veľmi sa mi to páčilo, robila som si z nich kolekcie, nalepovala a neskôr som od vzdialenej príbuznej, herečky a veľkej dámy, dostala jej bižutériu i šaty, aby som sa mohla hrať na princeznú." Táto jej teta sa kamarátila s ďalšími dámami, herečkami Světlou Svozilovou a Olgou Scheinpflugovou, a i keď vtedy ešte malej Vlaďke tieto mená veľa nehovorili, vedela, že sú to herečky a ona tiež chcela byť herečkou. "Neskôr som sa úplne zamilovala do starých, čierno-bielych filmov, zaujímalo ma oblečenie hercov, doplnky, všetko. Kúpila som na inzerát jednu zbierku, potom mi začali nosiť všeličo i príbuzní a známi, a už sa to so mnou viezlo..." Svoju zbierku odevov, bižutérie, čipiek, gombíkov a ďalších historických originálov stále doplňuje a niektoré veci i predáva. Nadchla sa ňou i pani Irena Beblavá, organizátorka rôznych spoločenských akcií, a túto ojedinelú zbierku "zviditeľnila". Prvú malú módnu prehliadku historických originálov predviedla na jednej tlačovej konferencii - a mala ohromný úspech. Veľa sa o nej písalo a záujem narastal. "Niekto chce urobiť prierez celou módou, niekto športovým oblečením, iný bielizňou, niekto len určitým obdobím, napríklad šesťdesiatymi rokmi - kto má o čo záujem."

ČESKÉ A SLOVENSKÉ TOPMODELKY

V Smetanovej sieni Obecního domu v Prahe je to v posledných rokoch už tretia módna prehliadka slovenskej a českej módy. "Začínali sme prehliadkou s názvom Súčasná slovenská móda," hovorí pani Beblavá, "o dva roky na to sme predstavovali Českú a slovenskú módu od secesie cez art deco... do konca milénia, a teraz, tretíkrát, sa tu prezentuje to, čo sa v XX. storočí navrhovalo v popredných salónoch v Čechách a na Slovensku. Modely predvádzajú české a slovenské modelky. Jedna z nich, miss SR Lucia Gibodová, prezentovala všetky tri tieto prehliadky." A ako to vyzeralo v ich zákulisí?

"Všetky tie prehliadky boli veľmi príjemné," usmiala sa Lucia Gibodová, "i keď pre modelky to znamená prísť ráno o deviatej, vyskúšať si všetky modely a prehodiť ich, na koho sedia a na koho nie. Je tam niekedy až desať módnych návrhárov - a mne je samozrejme milé, keď sa stretnem aj so slovenskými návrhármi. Táto kostýmová skúška trvá niekedy aj dve hodiny, potom je malá pauzička a ide sa robiť choreografia, nácvik, aby to všetko sedelo, aby sme sa stíhali prezliecť. Potom sú tri až štyri hodiny na make-up a na vlasy. Večer o ôsmej to väčšinou vypukne, takže vlastne po celodennej únave treba nasadiť pokojný, pohodový výraz a predvádzať dve hodiny. Tieto prehliadky sú ako ktorékoľvek iné, ale ja zbožňujem práve predvádzanie historických modelov pani Vlaďky Dobiášovej."

EVA MACHÁČKOVÁ


Zpět na obsah