SLOVENSKÉ DOTYKY
 

JAKUBISKOVA ČACHTICKÁ PANI

Nový slovenský film

Režisér Juraj Jakubisko už od decembra minulého roka nakrúca svoj nový film s názvom "Love Story Bathory", ktorý rozpráva príbeh o Čachtickej pani Alžbete Báthoryovej. Rozpočet snímky sa vyšplhal až na 300 miliónov českých korún, čo je dosiaľ najdrahší projekt v dejinách českej a slovenskej kinematografie. "Film má viacej koproducentov, ale tú pilotnú produkciu získalo Slovensko. Preto bude film pri svojom premietaní vo svete uvádzaný ako ?slovenský film?," povedal Jakubisko. Premiéra by mala byť v roku 2007.

Film, ktorý napísal režisér po konzultáciách s historikmi, má sledovať nielen životný osud grófky Báthoryovej, ktorá mala povesť krutej vražedkyne, ale tiež premeny danej doby. O čachtickej pani existuje veľké množstvo legiend. Ako je všeobecne známe, krvavá grófka podľa povesti verila v silu panenskej krvi, a preto vraždila svoje slúžky a kúpala sa v ich krvi. Ďalšia povesť rozpráva o tom, že čachtická pani pichala svojim slúžkam ihly do dlaní alebo ich v zime hádzala do snehu a tak dlho na ne liala vodu, až zmrzli. Počet jej obetí sa údajne pohybuje okolo šesťsto mladých dievčat.

Príbeh sa však podla slov režiséra nebude v ničom podobať hororovej knižke, pôjde skôr o romantický thriller, v ktorom sa pokúsi vyvrátiť vražednícky mýtus o Báthoryovej. Jakubisko sa rozhodol prikloniť k názoru tých historikov, ktorí za krvavou legendou vidia predovšetkým neľútostný boj o moc, odohrávajúci sa v uhorskom kráľovstve a slovenské hľadanie "záporných uhorských postáv".

Film sa bude nakrúcať na dvanástich hradoch v Česku, na Slovensku i v zahraničí. Podľa výkonnej riaditeľky spoločnosti Jakubisko film Markéty Zahradníkovej má štáb asi sto členov a tvoria ho Slováci, Česi a anglickí herci. Meno herečky, ktorá si zahrá grófku Báthoryovú producenti dlho tajili. Rolu napokon získala hollywoodská herečka holandského pôvodu Famke Janssenová. Nie však nadlho, počas tohtoročného marca ju vystriedala britská filmová a divadelná herečka Anna Frielová. Mníchov si zahrajú českí herci Boleslav Polívka a Jiří Mádl. Čachtického richtára stvární slovenský herec Andrej Hryc. Vo filme sa ďalej objaví Lucie Vondráčková, Sandra Pogodová, Jiří Korn a zo slovenských hercov Beáta Grenechoeová, Tatiana Radevuová, Monika Hilmerová, René Štúr a ďalší.

PETRA BARTOŠKOVÁ


Zpět na obsah