SLOVENSKÉ DOTYKY
 

FESTIVAL STÁLE BOHATŠÍ

Slovenská kultúra v Českých Budějoviciach

Pätnásteho februára sa skončil v Českých Budějoviciach osemdňový festival "Dni slovenskej kultúry" už tradičným Radničným bálom, ktorý sa niesol v duchu česko-slovenských tradícií a ako každoročne bol vrcholom budějovickej plesovej sezóny. I festival ako taký sa stal juhočeskou kultúrnou lahôdkou už len vďaka svojej bohatosti a pestrosti.

Ako dôkaz stačí vymenovať aspoň malú časť z množstva jeho akcií: Diváci mali možnosť prezrieť si deväť výstav slovenských autorov od fotografie cez grafiku až po maľbu, ktoré vo väčšine prípadov spoluorganizovala D+Gallery. Z divadelných predstavení pripomeňme hru "Garderobiér" pražského Divadla v Dlouhej s Martinom Hubom a Miroslavom Táborským v hlavných úlohách, či dve predstavenia Česko Slovenskej Scény - "Znesiteľnú ľahkosť pitia" s Mirom Nogom ako hosťom a "Tatranský biftek" slovenského herca Lukáša Latináka. Poslucháči českobudějovického konzervatória pripravili koncerty "Variácie na slovenskú ľudovú pieseň" a "Diela slovenských skladateľov". Nechýbali mnohé besedy, stretnutia, rozhlasové programy so slovenskou tematikou a, pochopiteľne, ani dni slovenskej kuchyne až v troch reštauráciách zároveň.

Festival, ako sa už stalo milou tradíciou, pozdravil v kultúrnom dome Metropol aj slovenský veľvyslanec v ČR Ladislav Ballek, ktorý nezabudol pripomenúť tiež svoj osobný pozitívny vzťah k Českým Budějoviciam i celým južným Čechám vrátane juhočeských ľudových piesní.

Je výnimočným ocenením, že veľvyslanec cestoval na festival hneď dvakrát. Ako spisovateľ si totiž nemohol nechať ujsť druhý ročník Stretnutia juhočeských a slovenských spisovateľov, ktorý sa uskutočnil 11. februára v reštaurácii Beseda. Slovenskú stranu zastupovala mimoriadne reprezentatívna delegácia, ak sa takéto formálne pomenovanie hodí, Literárneho informačného centra z Bratislavy. Viedol ju riaditeľ centra, literárny kritik Alexander Halvoník, ktorý už pred stretnutím prednášal na tému "Slovenská literatúra poslednej tretiny dvadsiateho storočia" v českobudějovickom Pedagogickom centre. Prozaik Anton Baláž čítal na stretnutí zo svojho románu Tábor padlých žien, svoje verše predniesol mladý básnik Radoslav Matejov, k atmosfére podujatia prispela nemenej i šéfredaktorka Knižnej revue Margita Bíziková či literárny teoretik Viktor Timura. Vystúpil i veľyslanec Ladislav Ballek a spoluautor týchto riadkov predstavil novozaložený Slovenský literárny klub v ČR i literárne projekty Slovensko-českého klubu. Juhočeskí hostitelia predstavili celý rad svojich diel so slovenskými motívmi a o hudobný sprievod sa spevom postarala Silvia Bicková.

Nuž a čo už napísať o plese, ktorý je v Českých Budějoviciach vždy nádherne spontánny a bezprostredný?! Možno to, že jedným z konferenciérov večera bol náš priateľ a umelecký šéf Česko Slovenskej Scény Peter Serge Butko, rozšafný a galantný ako vždy, hrala okrem iného známa slovenská skupina Funny Fellows a pre tých, čo inklinujú viac k folklóru, súbor Poľana. Okrem vystúpení tanečných párov a skupín sme si cez prestávky mohli oddýchnuť pri kúzelníckych šou či barmanšou. V každom prípade bolo veselo, a to ešte dlho po polnoci pri česko-slovenskej diskotéke, rovnako ako aj pri cimbalovej muzike. A príjemne bolo na všetkých akciách "Dní slovenskej kultúry v Českých Budějoviciach", z čoho je evidentná najmä opodstatnenosť ich existencie.

NAĎA VOKUŠOVÁ, VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah