SLOVENSKÉ DOTYKY
 

Z KOŠICKÉHO DO BRNIANSKEHO ŠTÚDIA

S Mariánom Kleisom

Je to prestup, ktorý by možno nebol až taký prekvapujúci kedysi, za existencie Československej televízie. Doterajší riaditeľ košického štúdia sa stáva riaditeľom brnianskeho. Lenže dnes už nemáme "federálnu" televíziu, ani štát. Každé z oboch štúdií je súčasťou iného média. Každá z týchto verejnoprávnych televízií žije inými problémami. Slovenská televízia, ktorá sa ako-tak spamätala z obdobia mečiarizácie, sa dnes v krízovom režime snaží vyrovnať aj s drastickým nedostatkom finančných zdrojov. Oproti tomu Česká televízia sa síce tiež sťažuje na nedostatok peňazí, avšak pri použití slovenskej optiky chudobná rozhodne nie je. Naopak, je pri tomto pohľade až rozprávkovo bohatá. Možno sa v nej naozaj točí až príliš veľa peňazí, čo môže vyvolávať i nezdravý konkurenčný boj rôznych záujmových zoskupení. Zložitá situácia vznikla práve i v Brne. Pravdou však je, že problémy STV sa na obrazovke dlhodobo prejavujú, problémy ČT príliš nie. I táto iste programovo kvalitná televízia svoje viditeľné slabé miesta má, napríklad aj v oblasti dramaturgie vo vzťahu k okolitým krajinám či hoci národnostným menšinám.

Spory dvoch brnianskych skupín sa vedenie televízie rozhodlo zrejme vyriešiť práve príchodom riaditeľa z celkom iného prostredia. Rada ČT menovala Mariána Kleisa do funkcie na návrh generálneho riaditeľa Jiřího Janečka. Pri pohľade zvonku to bol trochu prekvapujúci vývoj, lebo predtým bol Marián Kleis naopak členom komisie, ktorá posudzovala kandidátov na túto funkciu vo výberovom konaní. Celý tento proces však generálny riaditeľ zrušil.

Slovenské dotyky priniesli rozhovor s Mariánom Kleisom aj v marci 2002. Vtedy sa uskutočnil v Prahe, kde riaditeľ televízneho štúdia Košice STV rokoval o spolupráci s ČT. Tentoraz sme sa zhovárali v Košiciach. Ďalších šesť rokov bude zrejme najlepšie miesto na ďalší rozhovor na polceste medzi Prahou a Košicami - v Brne...

Bývalého dlhoročného šéfa brnianskeho štúdia Zdeňka Drahoša odvolal začiatkom roku vtedajší zastupujúci riaditeľ televízie Petr Klimeš. Po Drahošovom odchode sa konalo personálne zemetrasenie. Odvolaní boli šéfovia ekonomiky a výroby, odišiel aj šéfredaktor. Drahoš riadil štúdio celú dekádu, v poslednom čase ho jeho odporcovia kritizovali za údajné nehospodárne nakladanie s majetkom. Ako sa chystáte situáciu konsolidovať?

- Situácia v brnianskom štúdiu sa niekedy dramatizuje. Samozrejme, chcem si vypočuť názory podriadených, zistiť prípadné problémy. Na vedúce miesta vypíšeme výberové konania. V rámci pripravovanej úpravy organizačnej štruktúry celej Českej televízie sa mierne pozmení aj štruktúra brnianskeho štúdia. Skontrolujeme aj veci z minulosti, ale chcem povedať, že dosiaľ sa na žiadne porušenie zákona pri revízii neprišlo. V každom prípade ale považujem za dôležité spriehľadniť finančné toky.

A čo zmeny v dramaturgii, v programovej štruktúre?

- V tomto smere je na tom štúdio Brno mimoriadne dobre. Veď v oblasti zábavy vyrába Bolkoviny, čo je podľa mňa špičkový formát aj v európskych súvislostiach, či mimoriadne úspešné Banánové rybičky Haliny Pawlovskej. Podobne filmová či seriálová tvorba - zmieniť stačí hoci Četnické humoresky. Mimoriadne kvalitné sú hudobné dokumenty. Spravodajstvo má štandardnú úroveň, nikto nespozná, či bol ten-ktorý spot nakrútený v Prahe alebo v Brne. Všetko je teda dobre rozbehnuté, žiadne dramatické zmeny nepripravujem. Vypočul som si ako člen výberovej komisie projekty všetkých kandidátov na post riaditeľa štúdia a ani jeden s väčšími zmenami v tomto smere nepočítal. Isteže, až sa rozpozerám na novom mieste, chcem s určitými novinkami prísť. Problém však vidím skôr v imidži brnianskeho štúdia. Jeden pražský známy mi povedal, že pozná zábavu dobrú, zlú a brniansku. To ale nemá žiadnu oporu v skutočnosti! Naopak, Brno dnes robí tú úplne najlepšiu zábavu...

Problém s imidžom je možno spoločným rysom brnianskeho a košického štúdia...

- Presne tak. Na Slovensku sa tradične robia vtipy z košického dabingu. Pochádza to z doby, keď sa do Košíc dávalo dabovať len to najhoršie z najhoršieho, z čoho sa nič vykresať nedalo. To už však nikto nedodá.

Predpokladám, že tých spojitostí práce v košickom a brnianskom štúdiu by sa asi našlo aj viac.

- V týchto mestách je lepšia atmosféra, než v metropolách, kde stále cítiť napätie. Všetci najväčší kariéristi už totiž z Košíc či z Brna odišli do Bratislavy a Prahy... Ale vážne... Verím, že využijem svoje skúsenosti z Košíc pri riešení tradičného pnutia medzi regiónom a centrom. Myslím si, že už tým, že prichádzam z Košíc, mám pre to tie najlepšie predpoklady. Poznám to a pritom do toho nie som osobne až taký zainteresovaný, ako keby som bol priamo z Brna či nebodaj z Prahy, odkiaľ by riaditeľa asi veľmi ťažko prijímali.

Košice sú veľmi multikultúrnym mestom a taká je aj dramaturgia košického štúdia STV, chcete čosi z toho priviezť v kufríku do Brna?

- Áno, hoci som už povedal, že nepripravujem programovú revolúciu, chcem využiť napríklad svoje skúsenosti s medzinárodnými programami, spájajúcimi štúdiá vo viacerých krajinách či s magazínmi národnostných menšín, ktorých sme v Košiciach vyrábali celý rad. Čo by podľa vás mohla prevziať Slovenská televízia od ČT a naopak?

- Niečo som už vlastne naznačil. Okrem toho by STV určite mohla prevziať od Českej televízie celkovú programovú kvalitu a imidž. Určite nie nekontrolovateľný lobbing okolo kreovania Rady ČT a niekedy i vnútri televízie. Čo sa bude dať prevziať od Slovenskej televízie, to ukáže až čas. Uvidíme, čo bude skutočne hodnotné po skončení práce krízového manažmentu.

Budete sa na šesť rokov sťahovať do Brna. To je vážne rozhodnutie, má aj rodinný rozmer. Dokážete zhrnúť, čo vás k tomu osobne priviedlo?

- Zmena je život... Mal som pocit, že vo svojej funkcii v Košiciach som už to dôležité povedal a že treba ísť ďalej, k novým úlohám...


Mgr. Marián Kleis (1950), rodák z Košíc, absolvoval dva ročníky štúdia psychológie na UPJŠ a v roku 1982 promoval na FAMU v Prahe, odbor filmová a televízna réžia. Hral v ôsmich filmoch, režíroval dvanásť televíznych inscenácií, šesť hraných filmov, osem veľkých zábavných programov a množstvo magazínov, dokumentov, publicistických formátov, priamych prenosov či dabingov. V rokoch 1990-92 pôsobil ako riaditeľ televízneho štúdia Košice, od 1. apríla do 30. septembra 1992 bol ústredným riaditeľom Slovenskej televízie. Po nástupe Mečiara k moci ho protiprávne odvolali a až do roku 1998 pracoval ako režisér na voľnej nohe. Od roku 1998 bol opäť riaditeľom televízneho štúdia Košice, niekoľkokrát sa vážne uvažovalo o jeho menovaní za ústredného riaditeľa STV. V rokoch 2001-2002 zastával tiež funkciu viceprezidenta medzinárodnej televíznej organizácie Circom Regional. Od 1. decembra 2003 je riaditeľom brnianskeho štúdia Českej televízie.

VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah