SLOVENSKÉ DOTYKY
 

Ako chutí svetové prvenstvo

Slovenské tenistky medzi elitou

Koniec roku 2002 sa nezadržateľne blíži, a tak možno v rámci nevyhnutného bilancovania zhodnotiť, že čo sa týka úspechov na športových kolbištiach, bol pre Slovenskú republiku mimoriadne plodný, ak nie priam prelomový. Športoví fanúšikovia si ešte ani nestačili zotaviť presilené svalstvo zo strmých ovácií a mávania štátnymi vlajkami nad víťazstvom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji a už majú slovenskí patrioti ďalší dôvod k oprášeniu toľko skúšanej národnej hrdosti. Slovenské tenistky po prvý raz v histórii zvíťazili v Pohári federácie a zaslúžene tak korunovali svoj definitívny vzostup medzi svetovú tenisovú elitu.

Mená v minulosti vysoko cenených tenistov ako sú Dominik Hrbatý alebo Karol Kučera sa dnes na Slovensku už príliš neskloňujú. Mohlo by sa zdať, akoby títo a ďalší hráči patrili do akejsi dávno prežitej patriarchálnej histórie. V slovenskom tenise dnes dominujú ženy. Hrdé a neústupné dámy v teniskách, ktoré zároveň s odhodlaním a bojovnosťou nepostrádajú odzbrojujúci pôvab a šarm. Ako živé stelesnenie tejto charakteristiky čnie nad všetkými kráľovna s dievčenským úsmevom Daniela Hantuchová.

Daniela Hurricane

Keď iba osemnásťročná Slovenka po boku temer neznámeho mládenca Čecha Leoša Frýdla vlani vo Wimbledone vyhrala štvorhru, mohli si oveľa skúsenejší protivníci rovnako ako odborníci z celého sveta údivom takmer vykrútiť krky. To už je však, merané športovým metrom, dávna minulosť. Dnes už by nikomu čo len okrajovo zasvätenému ani nezišlo na um pri Danieliných fantastických výkonoch prepadať nemiestnemu údivu. Daniela Hurricane, ako ju prezývajú v Amerike, od tých čias presvedčila o svojich nesporných kvalitách ešte veľakrát.

Grandslamový úspech v debli si zopakovala v januári tohto roku na Australia Open, tentoraz s Kevinom Ullyettom zo Zimbabwe. Medzi tenistami sa začalo tradovať, že ten, kto túži po nejakom víťazstve, vždy môže vytvoriť deblový pár so stále sa usmievajúcou dievčinou z Bratislavy. Ale to nespútanému hurikánu rozhodne nemalo stačiť. Od tých čias sa Daniela začala intenzívnejšie venovať sólovej dráhe a ďalšie triumfy na seba nenechali dlho čakať. Dlhonohá krásavica si rýchlo získala srdcia fanúšikov na celom svete. Na britských ostrovoch sa v ankete o najviac sexy tenistku umiestnila na 1. mieste a predbehla tak dokonca i Annu Kurnikovovú.

Potom dlhonohá dievčina ukoristila i prvé cenné skalpy svojich slávnych kolegýň. Medzi tie najhodnotnejšie zaiste patrí víťazstvo nad Martinou Hingisovou vo finále turnaja v Indian Welse.

Dnes je Daniela Hantuchová podľa aktuálneho postavenia v rebríčku WTA 8. najlepšou tenistkou sveta, a to má vo svojich devätnástich rokoch celú dlhú tenisovú budúcnosť ešte pred sebou.

Spanilá jazda Pohárom Federácie Keď slovenský reprezentačný tím v zložení Daniela Hantuchová, Janette Husárová, Martina Suchá a Henrieta Nagyová začínali na Kanárskych ostrovoch ťaženie za najprestížnejšou tenisovou tímovou trofejou sveta, na stupňoch víťazov ich videl asi málokto. Jednoznačnými favoritkami boli obhájkyne vlaňajšieho prvenstva: Španielky. A práve s nimi mali Slovenky po celkovo hladkom predchádzajúcom postupe zviesť nesmierne dramatický finálový zápas.

Za zlomový moment celého finále považujú odborníci úvodnú dvojhru, do ktorej za celkového stavu 1 : 1 nastúpila slovenská jednotka Daniela Hantuchová proti španielskej jednotke Conchite Martinézovej. V úmorne dlhom súboji, ktorý trval nevídaných 3:18 hodiny, nakoniec Daniela dokázala využiť únavu o jedenásť rokov staršej súperky a zvíťazila v troch setoch 6:7, 7:5 a 6:4.

"Nikdy v živote som nebojovala ako dnes. Taká šanca sa už nemusí nikdy naskytnúť," povedala Daniela na tlačovej konferencii po zápase, kam sa dostavila v červenom tričku s nápisom Victory (víťazstvo). V súlade s touto jednoznačnou predzvesťou z nej vyžaroval optimizmus a odhodlanie. "Toto už nemôžeme prehrať," vyhlásila pevne na záver. "Sme výborný tím, raz zaberie jedna, inokedy zasa druhá."

Zisk rozhodujúceho bodu ležal na bedrách Janette Husárovej. Tá sa v prvej finálovej dvojhre stretla tiež s Conchitou Martinézovou, a hoci s ňou uhrala svoj najvyrovnanejší duel, opäť sa potvrdilo, že jej nepríjemný štýl tejto súperky nesedí. Španielky sa tak dostali do vedenia, ktoré musela doťahovať Daniela Hantuchová s Magui Sernovou. Teraz však proti dvadsaťosemročnej 34. hráčke sveta stála so zranením hrajúca Arantxa Sanchezová-Vicariová a len malý krôčik za ňou cez omamný opar prebleskoval zlatý sen.

Husárová sa do svojej skúsenej oponentky obula ako vyhladovený dravec. Viedla postupne 6:0 a 5:0. Statočne bojujúcej Španielke sa v 1. sete podarilo nakoniec vydrieť aspoň dve hry. Opäť nesmiernou hrdosťou kypiaci národ v tej chvíli však už chladil šampanské. Za stavu 5:2 v 2. sete pri svojom podaní dosiahla Janette čistú hru a veľkolepé oslavy najväčšieho tenisového úspechu v histórii Slovenska mohli prepuknúť.

"Práve kvôli okamihom, ako je tento, hrám tenis" povedala dojatá Daniela Hantuchová, keď čiastočne vstrebala prvú vlnu eufórie. "Teraz viem, ako chutí svetové prvenstvo."

Majstrovská bodka za skvelou sezónou

Keď sa čerstvá držiteľka prvenstva vo Fed Cupe Janette Husárová chystala na záverečné podujatie tejto plodnej sezóny MS WTA Tour do Los Angeles, bolo jasné, že jej rozhodne nechýba zdravé sebavedomie. Potom čo vytvorila deblovú dvojicu s Ruskou Jelenou Dementievovou, sa netajila svojím cieľom korunovať preúspešný rok tým, že ako zákusok hodlá pridať ešte titul majsterky sveta vo štvorhre. "Idem tam vyhrať," vravela s úsmevom, ktorý nepripúšťal dohady.

A tak si slovensko-ruský ľadoborec aspoň na diaľku podporovaný neotrasiteľnou vierou svojich fanúšikov kliesnil cestu smerom k majstrovskému prístavu. Kry ostatných turnajových dvojíc praskali a poddávali sa nezastaviteľnému kolosu. V pobrežných vodách ho potom nedokázali pokoriť ani nebezpečné torpéda Blacková-Lichovcevová (Zimbabwe-Rusko), a tak sa mohlo konať ďalšie triumfálne zakotvenie pri zlatom móle.

"Chcem sa stať svetovou jednotkou vo štvorhre," vyhlásila Janette Husárová. Tá istá žena, ktorá po sérii zranení uvažovala o ukončení tenisovej kariéry, tá istá žena, o ktorej sa hovorilo, že je v tridsiatich ôsmich rokoch už príliš stará na to, aby niečo dokázala. Lenže svet často zabúda, aká obrovská sila sa hocikedy skrýva v srdciach ľudí spod Tatier. Škoda len, že ju občas dokážu tak dlho umne skrývať.

NAĎA VOKUŠOVÁ, VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah