SLOVENSKÉ DOTYKY
 

NEEXISTUJE DOMÁCA SATIRA, LEN DOMÁCA POHODA

Humoristka Eňa Vacvalová

Aj pri smiechu si treba dávať pozor na devalváciu, upozorňuje prvá dáma slovenského humoru Eňa Vacvalová. Hovorí, že dobrý humor rozosmeje aj Záhoráka, aj Spišiaka. Hoci najlepšie sa smejú na sebe navzájom. Seba považuje za ženu, ktorá sa zrejme narodila iba s väčším zmyslom pre humor. Keď však na ňom popracovala a pridalo sa šťastie, môže sa smiechom dnes živiť. A vraj celkom dobre.

Ľudia, ktorí sa profesionálne venujú humoru, sú vraj v súkromí morózni a uzavretí. Musí byť doma pokoj a ticho, keď pracujete? Ako vyzerá vaša práca, ktorú nesníma kamera?

- Hm, touto odpoveďou asi nikoho neprekvapím, ale presne tak, ako trebárs môj sused agronóm, bývam aj nečakane morózna, aj nečakane uzavretá, aj nečakane smutná, aj očakávane "neuveriteľne" veselá kopa. Všetky vyššie uvedené prívlastky sa snažím istým spôsobom "pristrihávať", aby som okolie svojimi náladami príliš neobťažovala. Keď sedím pri počítači a píšem, je úplne jedno, či ide o scenár, alebo list priateľke, som rada sama. Asi ako každý, veď je to istý druh vyzliekania sa zo seba samého.

Máte na konte množstvo relácií, ktorých cieľom je rozosmiať národ. Má Slovensko ako také zmysel pre humor?

- Slovensko ako také má všeličo. Má aj svoj národ, a ten národ sa skladá z jednotlivcov. Niektorí z nich zmysel pre humor majú, niektorí nie. Mám radšej tých prvých. Jednak to, čo robím a čím sa živím, je určené najmä im, a zároveň nesú v sebe "zárodky", ktorými môžu nakaziť aj tých druhých. Myslím si však, že najdôležitejšie je to, aby sa jedni aj druhí mali na čom smiať, a najmä, aby to nebol smiech cez slzy!

Líšia sa v zmysle pre humor rôzne časti Slovenska? Aký je napríklad váš rodný Tisovec?

- Takto som o zmysle pre humor naozaj nikdy nerozmýšľala. Som presvedčená, že kvalitný humor rozosmeje rovnako Záhoráka ako Spišiaka. Samozrejme, budem sa opakovať, nie každého Záhoráka a nie každého Spišiaka. Jediné, čo som ochotná pripustiť, je, že každý z nich sa s väčšou chuťou zasmeje skôr na tom druhom. Lenže takto to určite funguje aj inde, nie iba na Slovensku! A Tisovec? Ten je tiež na Slovensku, dokonca na strednom a Janko Snopko so svojimi Stredoslovákmi je, aspoň pokiaľ viem, ešte stále živý a zdravý?!

Aké tradície a dejiny má na Slovensku humor? Považujete za svojich predchodcov ľudových rozprávačov, alebo sa odvíja tento spôsob humoru od Lasicu a Satinského?

- Ježišmária, to sú ťažké otázky?! Na tú prvú by ste mali rozhodne hľadať odpoveď u fundovanejších, o tej druhej ani nehovoriac! Naozaj a otvorene, nepoznám v tejto veci detailne ani fakty, ani čísla. Zodpovedne vám môžem povedať iba to, za čo sa považujem... no, zodpovedne... povedzme, že úprimne: považujem sa za človeka, za ženu, ktorá sa zrejme už narodila s väčším zmyslom pre humor ako ostatní, a mala šťastie a "trochu" na tom aj pracovala, že sa pomocou tohto daru dnes môže živiť. Nič sa vo mne od nikoho vedome neodvíja. Je to skôr o tom, že to, čo napríklad páni Lasica a Satinský robili, tvorili, sa mi páčilo a úprimne som sa na tom smiala. Takže podvedome ich stále v sebe nosím... A dnes mám dokonca to šťastie, že pána Lasicu mám veľmi často pri sebe doslova "na dotyk"!

Rozlišujete rôzne druhy smiechu? Máte na to ucho?

- Rozlíšiť to môžem, samozrejme, iba pri živých vystúpeniach a nijaké "špeciálne" ucho na to nepotrebujem. Pri smiechu, napríklad v tristomiestnej sále, veľmi jasne rozlíšite, či ide o odmenu v "minciach", alebo "bankovkách". Ako pri každej hodnote, aj pri smiechu treba však dávať pozor na devalváciu.

Ktorú z vašich doterajších relácií máte najradšej?

- Mám rada všetky, každú svojím spôsobom. Každej som sa snažila dať niečo zo seba a z každej som sa rovnako snažila si niečo aj odniesť. Za najdôležitejšie považujem nikdy ani len nezačať robiť niečo len pre peniaze alebo lepší vysielací čas. Dôležité je, aby som to robila s radosťou, s chuťou a v kvalitnom kolektíve. Taká práca časom prinesie aj tie korunky, aj ten lepší vysielací čas. A tak mám to šťastie, že ma "obohatili" a "obohacujú" aj Ružové okuliare, aj Dereš, Aj múdry schybí, aj Sedem s.r.o.!

Ako ste v sebe objavili náklonnosť k satire?

- Myslím si, že také náklonnosti v sebe neobjavuje nikto sám. Zvyčajne vám v istom okamihu, v istej etape vášho života niekto povie: "Počúvaj, veď ty si celkom šikovný a vtipný človek, nechceš to skúsiť tam a tam?" Ak máte šťastie, že takúto ponuku dostanete, je už len na vás, ako sa rozhodnete. Mne približne pred osemnástimi rokmi zavolal spolužiak Oliver... A ja som to vtedy v tej rozhlasovej zábave skúsila.

Čoho sa moderátor satirickej relácie najviac obáva?

- Podľa mňa - sám seba!

Viete potlačiť aj svoje politické vášne v záujme profesie?

- Samozrejme. Viem potlačiť všetky svoje vášne... A nielen v záujme profesie!

Vybrali ste si partnera podľa zmyslu pre humor? Inšpiruje vás v tomto smere?

- Tvrdí, že si nás s dcérou vybral on - a že to bolo z ľútosti. Nechávame ho v tom! Je mi s ním dobre a ešte stále ma inšpiruje. Vo všetkých smeroch!

Vraj vám už doma v domácej satire kontruje dcéra. Čo "odkukávate" od mladej generácie?

- Neodkukávam, zneužívam! Kradnem jej fóry, ale potom jej za ne "ťažko" platím! Neexistuje domáca satira, iba domáca pohoda, smiech a dobrá nálada. To u nás naozaj funguje najmä vďaka našej dcére!

Vie sa, že vašou láskou je film. Vedeli by ste riešiť problémy slovenského filmu?

- Preboha, dajte pokoj, som rada, že sa mi občas podarí vyriešiť zopár vlastných problémov. Film je naozaj moja láska, a tak ho aj beriem, veľmi sebecky, chcem si s ním iba "užívať". Nemám toľko voľného času, koľko by som chcela stráviť v kinosále (ešte stále ju totiž uprednostňujem pred domácim videom), a tak do kina vyrážam pod vplyvom prečítaného a istým spôsobom aj odporúčaného v Cineme. Na základe takto "naštudovaného" ma nedávno vcelku nesklamala "Frida" alebo trošku dávnejšie "Buena vista social club"! Svoje časom overené klenoty mám v domácej videotéke.

HELENA DVOŘÁKOVÁ


Zpět na obsah