SLOVENSKÉ DOTYKY
 

NESPÚTANÉ DĚVČÁTKO

Herečka a hudobníčka dorota nvotová

V októbri oslavuje táto dcéra slávnych rodičov 21. narodeniny. To je v Amerike hranica dospelosti. Ona však už do devätnástky stihla hrať v štyroch filmoch, upozorniť na seba ako hudobníčka i vydať sa po mesačnej známosti za o štrnásť rokov staršiu legendu punkovej scény Miloslava Lábera alias Whiskyho. Jej rola v českom filme Děvčátko sa stala kultovou. Dovtedy tvrdila, že na herectvo kašle. Děvčátko však vraj napísal režisér Ben Tuček vlastne o nej, hoci ju nepoznal. Od septembra má vlastnú hudobnú teláciu v Televízii JOJ. Dorotu Nvotovú často označujú za rebelku, ona sa však považuje za úplne normálne dievča, ktoré žije tak, ako ho to baví. A zdá sa, že jej všetko vychádza, aj keď jej jednotlivé kroky či výroky občas niekoho šokujú, ba aj nadvihnú...

Napokon, keď už sme zmienili Ameriku, používa sa tam jeden výraz: freak. Označuje okrem iného človeka, ktorý čímsi udivuje. Dorota je taká na prvý pohľad. Dievčatko, pri ktorom si podľa vzhľadu netrúfnete odhadnúť, či je už plnoleté, na vás prehovorí hlbokým prefajčeným hlasom, ktorý môžete pokojne priradiť k štyridsiatničke. Napokon, fajčí ako žije: intenzívne. Aj sto cigariet denne. Už si vypočula od lekárov aj diagnózu nikotinizmus.

Začínala ako tchor

Zdá sa, akoby mala všetko zrýchlené. "Možno sa časom spomalím," smeje sa: "Netvrdím, že sa o to snažím, ale na druhej strane nerada by som veci robila zbrklo. Viem, že je to o mne známe. Na silu spomaľovať však asi tiež nemá zmysel. Veď je to vlastne dobré tak, ako to je. Asi mám štastie."

Jej cestu k umeniu akoby predurčilo už rodinné prostredie - veď ju vychovávali herečka Anna Šišková a režisér Juraj Nvota. Bulvárne médiá si neskôr vychutnali Dorotino priznanie, že jej biologickým otcom bol nedávno zosnulý hudobník a skladateľ Jaro Filip.

Prvý honorár dostala ako deväťročná, keď dostala rolu tchora v bratislavskom detskom muzikále Bambi. O rok neskôr účinkovala s matkou Annou Šiškovou v inscenácii Incident v divadle Astorka. "Filmovú kariéru" odštartovala ako trinásťročná, keď sa mihla bv televíznej snímke Juraja Nvotu. Ako štrnásťročná vstúpila do filmovej branže už bez úvodzoviek.

S Martinom Šulíkom nakrútila Orbis Pictus, neskôr s tým istým režisérom aj Krajinku. Považuje sa však najmä za hudobníčku. Prvýkrát vraj za klavírom sedela ako dvojročná, v šiestich rokoch sa začala hre venovať vážne.

Vyštudovala evanjelické lýceum, hoci by sme si možno študentku takejto skoly predstavovali trochu inak. Potom prišiel zlom. "Za jeden deň som zmenila celý život. Našla som si práci, kapelu, odsťahovala sa od rodičov, vymenila chlapca, dala sa ostrihať."

Najťažšia herecká rola? "Niekoľko mesiacov som sa tvárila ako sekretárka na ministerstve kultúry, obliekala si všetky tie kostými a lodičky..." Dorota nemá k bonmotu nikdy ďaleko, napokon, je aj talentovaná spisovateľka - získala dokonca literárne ceny, keď jej matka našla počmárané poviedky a poslala ich do súťaže. Po pointe dodá vážne: "Sama som bola prekvapená, aká dobrá kancelársdka krysa zo mňa bola. Dnes nemám problémy so žiadnymi papierovačkami. Naučila som sa to."

45 kíl aj s gaťami

Najviac na seba upozornila v českých filmoch. Perníková věž režiséra Milana Šteindlera, kde hrala znásilnené a zavraždené dievča, bola akýmsi prológom. Potom prišlo Děvčátko. "Mám 20 rokov, 44 kíl, hnedé oči aj vlasy a mám maturitu," hovorila v upútavkách k filmu. "V skutočnosti mám 45 kíl aj s gaťami," dodáva. Inak je však s rolou taká zžitá, ževraj ťažko hľadať rozdiely. "Práve tu som pochopila, že pre mňa je vo všetko najdôležitejšie byť, nie hrať."

K tejto osudovej úlohe sa pritom dostala akousi zložitou zhodou okolností, vlastne zámenou. Juraj Nvota ju chcel obsadiť do Krutých radostí. Napokon tam však hrala Táňa Pauhofová. "Keď robil casting, povedal mi, aby som naň prišla a doviedla aj nejaké ryšavé kamarátky. Prišla som s Táňou. Nakoniec úlohu Valentíny dostala ona. Veľmi sa mi potom ospravedlňovala, že mi ju vyfúkla. Je to moja dlhoročná kamarátka, vôbec ma to neranilo, lebo mne na tom aj tak nezáleží. No, a zaujímavé bolo, že o tri dni na to som sa dozvedela, že budem hrať v Děvčátku, do ktorého počítali s Táňou. Vymenili sme si roly a našich otcov hral Ondřej Vetchý," smeje sa Dorota Nvotová.

"Je to prírodný úkaz, má v sebe veľa energie, často riskuje a do všetkého sa vrhá po hlave. Ak si najbližších päť rokov dá na seba pozor, aby sa jej nestalo nič zlé, vyrastie z nej veľmi kvalitný človek," hovorí o nej tento český herec. "Dorotka je perfektná hudobníčka a herečka so zaujímavou minulosťou a veľkou budúcnosťou," dodáva Ben Tuček, režisér, ktorý si ju zrejme najprv vymyslel ako postavu do filmu a potom našiel v reále.

Napriek rýchlej pražskej kariére by sa do tejto metropoly vraj nepresťahovala. "Bohužiaľ sa veľmi nevyznám ani v českej kultúre, ani v Prahe, ani v češtine. Aj tak mám svoj pražský život veľmi rada, poskytuje mi aj určité inkognito. Ale bála by som sa, že sa tam stratím. Nechcela by som večer byť sama, bez kamarátov a zúfalo listovať v diári," vysvetľuje.

Pani Whiskyová

Jej svadba sa stala veľkým happeningom. S Whiskym sa vzali v lietadle s nápisom LÁSKA, nasledoval veľký motorkársky sprievod Bratislavou. Až druhý deň bola svadba na úrade. Mnohých prekvapila nielen svadba po mesačnej známosti, ale aj štrnásťročný vekový rozdiel. "O ruku ma požiadal už po týždni," hovorí Dorota a dodáva: "Nikdy som sa nebavila medzi rovesníkmi, ani keď som bola prváčkou na základnej škole. Vyučovanie som vždy pretrpela, potom som išla do divadla za našimi a tam som bola ako doma. Tak to bolo celý život."

Spolu s manželom píšu, skladajú, spievajú a hrajú v legendárnej neopunkovej kapele Slobodná Európa. Dorota čiastočne vymenila klavír za saxofón. Okrem toho založili slovensko-českú skupinu Overground, o ktorej Dorota hovorí: "Overground mi priniesol zaujímavú skúsenosť, že kapela nemusí spolu tráviť veľa času, ani skúšok, ani srandy a môze sa zrazu spojiť. To sú asi také tie energie ako v prípade Děvčátka a mňa. Fungujú oddelene, nepoznajú jedna druhú, ale keď sa stretnú, niet čo riešiť." V súčasnosti Dorota žije najviac prípravou sélového albumu. Mal by vyjsť vo februári. Federálne, ako hovorí Dorota. "Ťažko to štýlovo priblížiť, ale pre tých, čo počuli Overground, to nebude prekvapenie. Bude to asi v tom duchu, ako moje pesničky tam. Klavírové, autorské... Budem autorom väčšiny textov, nejaké doplní aj Whisky. Ak to nebude dobré, tak sa obesím."

Má aj veľa iných plánov. Viacero ľudí si myslí, že by mohla byť novým veľkým objavom ako scenáristka. Vzišla by z iného prostredia, priniesla podľad inej generácie, než všetci dnes úspešní scenáristi na Slovensku či v Česku. Opýtal som sa jej aj na iné prepojenie jej záujmov, na scénickú hudbu. Odpoveď bola spontánna a veľavravná: "Áno, áno, áno! Presne ste to uhádli. Láka ma scénická hudba, veľmi ma láka... Len mám pocit, že mi ju nikto nedá robiť, keď som ešte žiadnu nezložila. A tak stále dokola. A na nejaké presviedčanie ja nemám žalúdok.

K profesii herečky a hudobníčky si Dorota Nvotová nedávno pridala aj ďalší post - moderátorský. Od septembra sa začala pravidelne objavovať na obrazovkách televízie Joj a uvádza hudobnú reláciu Top 10 JOJ. Dokonca si kvôli tomu kúpila aj televízor. Nie, aby sa kochala vo svojich výstupoch, ale aby mala možnosť získať čo najlepší prehľad v hudbe. "Sama som zvedavá, čo sa z toho vyvinie. Možno sa v novej hitparáde cez môj ksicht podarí dosiahnuť to, že by mohli takúto reláciu pozerať aj ľudia, ktorí čosi také nikdy nepozerali. Keby sa to stalo, bola by som šťastná," hovorí.


"Všetci ma tlačia do polohy rebela. Priznám sa, že vôbec neviem, čo rebelské robím. Robím totiž to, čo ma baví a som rada, že mám na to priestor. Dúfam, že ho budem mať aj v budúcnosti. To nie je rebelantstvo, veď je to normálne a mali by to robiť všetci," hovorí a vnucuje človeku úvahy, či nie je sám až príliš konzervatívny. Rebelstvom je však možno v našej spoločnosti už jej odpoveď na otázku, či by hrala na firemnom večierku: "To nikdy! Všetko má svoje hranice!" A čo považuje za najdôležitejšie? "Klavír. Vyrastala som pri ňom a najdôležitejšie pre mňa je, aby som sa nezamotala do celej tej showbiznisovej omáčky natoľko, že naňho zabudnem hrať."

VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah